Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Browning X-Bolt  (Citit de 6005 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline violiv

• Moderator01
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1165
Re: Browning X-Bolt
« Răspuns #45 : Septembrie 05, 2015, 10:20:51 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Am scris deja de doua ori mai sus. Nu cred ca inelele Talley pleaca la plimbare. Si teoretic si practic au mai putine zone critice, nu au practic nicio interfata care sa permita miscare fata de arma si nici luneta nu ar trebui sa se miste daca sunt stranse suruburile corect.

Online s1335db

• Membru important
    • Mesaje postate: 190
    Browning X-Bolt
    « Răspuns #46 : Septembrie 20, 2015, 01:06:26 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Salut,

M-am jucat zilele astea cu X-Bolt-ul in 30.06 si cu Geco Express si asta am obtinut la 110m iar tinta are liniile la distanta de 1cm intre ele. Cu Geco Target grupajul era cam dublu. Tras din suport dar de pe o buturuga nu prea stabila, din picioare. Probabil de pe masa de piatra sau mai fixa, grupajul ar fi fost mai bun... Cred ca pusca poate mai bine dar oricum sunt multumit ca toate focurile au fost trase aproape unul dupa altul si totusi s-au dus tot pe acolo, cele din urma sunt cele din dreapta.

Ce parere aveti?

Online s1335db

• Membru important
    Browning X-Bolt
    « Răspuns #47 : Ianuarie 03, 2016, 04:06:36 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • La Multi Ani!

Dle @violiv sau orcine stie problema, stiti ca la x-bolt suruburile dinspre teava au doar doua-trei spire ce prind din cauza ca dau in teava. Credeti ca are ceva daca dau o gaura si filetez si partea cu teava? Pentru ca am impresia ca cele cateva spire la mine cam s-au barbierit... Sau sa trec la 8-40?

Multumesc!

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #48 : Ianuarie 06, 2016, 11:40:33 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • In acea portiune a culatei se infileteaza teava si n-au avut loc de mai mult. Gaurile in teava nu-s cel mai indicat lucru dar se practica. Insa se dau strict pe raza cercului tevii nu "tangent" asa cum ar fi la X-Bolt. Tehnic ar fi o problema majora sa dai o gaura de 3 mm in acea directie oblica iar s-o filetezi pe cei 1,5-2 mm e si mai greu ... chestia asta se face cu scule speciale si nu stiu unde o sa gasesti mesterul care sa le aiba. 8-40 are pasul spirelor mai lung ... in loc de 2-3 obtii 1-2 spire si nu rezolvi nimic.

Iti recomand o solutie veche dar care tine foarte bine. Trebe insa s-o aplici la ambele baze ca sa nu modifici axialitatea. La magazinele cu accesorii auto destepte exista un mic set pentru relipirea suportului oglinzii retrovizore de parbrizul masinilor moderne. Cred ca iti trebuie doua astfel de seturi ca sa-ti ajunga "folia". Setul contine o folie subtire din ceva tesatura de fibra si un "lipici" bicomponent. Scoti bazele, cumperi unele de otel serioase daca ce ai acum sunt cele "originale" de aliaj usor (nu mai retin ce ai montat acum); cureti suprafetele de contact de brunaj cu un pic de hartie abraziva 1500-2000 granulatie, atat pe arma cat si pe baze; conturezi frumozi folia si o decupezi ca sa lasi gaurelele libere; combini rasina si o aplici impreuna cu folia, dupa instructiunile din set, in strat subtire, pe suprafata degresata bine (cu diluant pentru lac de unghii, de ex.), cu grija sa nu intre in gauri; faci portii mici-mici pt. ca se intareste repede si trebe sa le montezi cate una; pui iute surubelele si le strangi cu simt de raspundere, fara sa exagerezi; indepartezi iute lipiciul in exces care iese pe margini. Nu le vei mai putea desprinde decat cu dalta si ciocan. Daca tu consideri ca trebe poti unge cu lipici, subtire de tot, pe filet, suruburile inainte de strangere - in acest caz nu le vei mai putea demonta in veci.
    Poti incerca si cu o rasina bicomponent simpla, fara respectiva folie, gen Epoxi Metal. Varianta cu folie lipeste incredibil - la final poti sa scoti si suruburile si nu pleaca ... pret de cateva zeci de focuri.

Spor la treaba!

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #49 : Ianuarie 07, 2016, 12:08:38 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc frumos pentru idee. Daca nu am sa gasesc mesterul pentru gauri, am sa aplic metoda asta desi e cam prea definitiva.

Online s1335db

• Membru important
    Browning X-Bolt
    « Răspuns #50 : Ianuarie 10, 2016, 11:40:21 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Mi-am dat seama ce au patit cele doua filete dinspre teava de la x-bolt si am sa va spun si voua ca sa fiti atenti sa nu patiti la fel: pentru ca fundul acestor 2 gauri este chiar teava, suruburile cad tangent pe teava si nu stiu din ce motiv, cand le-am strans, acestea s-au inclinat si au largit gaurile din culata. Am sa incerc acum filetarea la 8-40. Ese buna si solutia de mai sus al lui @Violiv dar piticul nu-mi da pace si o sa-mi aminteasca tot timpul ca am doua filete bușite :)

Deci daca bazele nu sunt din otel, cum am avut eu din aliaj, Talley, exista riscul inclinarii acestor suruburi, cred eu. A, si le-am strans cu surubelnita dinamometrica...

Online s1335db

• Membru important
    Browning X-Bolt
    « Răspuns #51 : Ianuarie 12, 2016, 06:43:39 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dle @Violiv, v-am citit mai multe postari despre cat ar tine o teava si nu am inteles exact. Odata ati spus maxim 2000 la orice calibru, alta data si 15000 la 308. Daca aveti amabilitatea, v-as intreba concret, la x-bolt in 30-06, cat credeti ca va tine teava. Eu trag doar cu Geco, mi se par super suficiente ca si precizie. Recomandati altceva?

Despre rodarea tevii am procedat asa cum ati spus altundeva, curatire cam dupa fiecare cartus pentru primele focuri.

De ce va intreb toate aste... Operatiunea cu refiletarea pentru 8-40 o sa imi consume ceva resurse, nu neaparat financiare si ma intrebam daca merita efortul. Nici nu ma lasa inima sa aplic metoda cu solutia de lipit oglinda de la masina si apoi sa o vand. Si nici cu ea lipita nu m-as impaca, as avea tot timpul o indoiala ca poate s-o deregla... Si parca nu e fair deloc sa o vand peticita si sa nu spun si n-am sa fac asta niciodata, iar daca spun asta, nimeni nu o cumpara :) asa ca ranan cu ea... Multumesc!

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #52 : Ianuarie 17, 2016, 11:09:01 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Teava o sa tina cat o da Domnu'.
    Dincolo de cat de tare o roade un anume calibru conteaza ritmul de tragere, tipul de munitie, bla-bla-bla dar si ce considera tragatorul ca inseamna "tine". O teava care tragea 1/4 MOA in zilele super-bune si ajunge sa traga 1 MOA poate fi considerata de stapan terminata pentru tir de poligon dar poate trage inca mult si bine la vanatoare, de ex.

Pentru modificarile aduse armei e bine sa cauti un armurier priceput. Cel mai bine este sa scoata teava din culata apoi sa-i faca ce are de facut culatei.

Mai exista o solutie. Am aplicat-o si pe asta, de nevoie - arma nu avea deloc gauri filetate - si tine "beton". Pui baze de otel pe arma asa cum tin suruburile. Dai cate un punct de sudura din asta moderna si smechera, ori pe laterale, ori pe capatul anterior si posterior. "Pilesti" frumos si pui o picatura de solutie de brunaj la rece si gata. Nu mai pleaca de acolo in veacul vecilor si o folosesti in deplina incredere.

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #53 : Februarie 22, 2016, 09:56:42 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Se pare ca numai ghinioane cu pusca asta. Mi-au venit bazele de la Warne si am observat ca cea dinspre teava s-a deformat in zona suruburilor. Am strans cu surubelnita dinamometrica cu 2.6Nm, sun indicatiile de la Warne. Ce naiba? Nu cred ca e normal :( Ce ma sfatuiti?

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #54 : Februarie 22, 2016, 10:00:48 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Nu stiu de ce dar nu merge editat-ul. Vreau sa spun ca baza din spate nu are nimic... Oare s-au prostit astia de la Warne?

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #55 : Februarie 22, 2016, 10:08:48 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Puteai edita doar 3 minute dupa postare.
    Am schimbat setarile la 10 minute, suficient cred eu pentru orice corectura.

Referitor la baze.
    Cu ce te deranjeaza acele mici umflaturi?
    Punele pe arma prinde luneta si la tras cu ea.
    Ai strans la indicatiile date de producator insa nu uita ca si cheile astea dinamometrice au niste tolerante in care lucreaza, o cheie cu
    tolerante mici costa de si pana 7-8x mai mult decat una pentru hobby.
    Strange la maxim 1.8-2 nm si lasa asa, nu cred ca se va clinti ceva de la locul lui.
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #56 : Februarie 22, 2016, 10:11:49 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ma gandesc sa nu se slabeasca daca baza a cedat acolo. E prea elastica. 2Nm e prea putin, desfaci surubul foarte usor...

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #57 : Februarie 22, 2016, 10:25:09 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Pariem ? :D
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #58 : Februarie 23, 2016, 07:12:43 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Aproape m-as baga :)

Dar mi-am adus aminte ca mai am o prindere Warne identica mai veche pe undeva si am gasit-o. Surpriza, cu aceeasi forta, nu s-a intamplat nimic cu baza... Deci si Warne incepe sa dea rateuri chiar acum cand pe ambalaj vine un sticker mare cu 25 de ani de cand sunt eu sau ceva... :(

Online s1335db

• Membru important
    « Răspuns #59 : Februarie 23, 2016, 07:18:12 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • *... un sticker mare cu 25 de ani de cand exista ei... am vrut sa spun. Editarea nu exista de loc, nu stiu ce se intampla

Facebook Comments