Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Teava de 76 sau 71?  (Citit de 876 ori)

0 Membri şi 6 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline s1335db

• Membru important
  • Mesaje postate: 190
Teava de 76 sau 71?
« : August 07, 2015, 12:49:46 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Salutare,

Vreau sa imi iau un bock si m-am oprit la Cynergy sau B725. Voiam cu teava de 76, asa m-am gandit eu ca e mai bine fiind acelasi pret cu 71, dar acum nu mai sunt pe stoc decat de 71. Pe comanda in 4 luni :)

Vreau sa va intreb, pentru ca nu am prea multa experienta, ce imbunatateste teava mai lunga de 76? Viteza? Distanta?

Offline first

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 318
    Re: Teava de 76 sau 71?
    « Răspuns #1 : August 08, 2015, 11:19:16 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Daca nu ai prea multa experienta si ma refer la trasul cu arma cu alice, pot sa-ti spun cateva aspecte:
    - daca esti vanator "tanar" ia-ti cu teava de 70 cm, e universala,
    - vrei arma pentru tir sau pentru vanat?
    - daca o vrei pentru tir la talere , sporting, (nu "tir vanatoresc"), teava de 76cm, daca pentru altfel de talere, de 70 cm( nu ma refer la trap!)
    - daca vrei o arma pentru vanatoare, atat pentru vanat mare la goana si pasaret, tot teava de 70cm, daca o vrei cu dedicatie pentru vanatoarea cu caine de aret, sau pasaret in general teava de 76 cm
    - acuma, teava de 76 lungeste putin distanta de tir, dar necesita experienta, este in general teava dedicata si necesita deasemenea acuratete mai mare..
    Discutia poate fi mult mai ampla, dar cred ca esentialul l-am prins mai sus.
    Oricum alegerea iti apartine!

Offline s1335db

• Membru important
    « Răspuns #2 : August 08, 2015, 11:26:36 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc. Am totusi ceva experienta si am avut o semiautomata Browning cu care nu prea m-am inteles, nu imi venea la ochi. Acum vreau un bock si de asta as vrea sa stiu dezavantaje vs avantaje lungine teava ca sa pot lua o decizie in cunostinta de cauza.

Offline first

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 318
    « Răspuns #3 : August 08, 2015, 12:42:12 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Parerea mea este ca pentru vanatoare, teava de 71cm este mai buna. Arma este mult superioara ca manevrabilitate, fata de una cu tevi de 76cm.

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #4 : August 08, 2015, 12:58:29 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Peste 50% din armele de vanatoare vandute in UE au tevi de 66 cm, nu 71, 76, 81 cm. Si asta inseamna muult peste 50%.
    In practica nu exista niciun avantaj in a folosi o teava luuunga la o arma de vanatoare. Foarte putine situatii pretind o arma mai grea, cu echilibrul deplasat mai catre in fata in schimb foarte multe situatii cer o arma scurta, manevrabila, care sa vina singura la ochi. Poate e dificil de apreciat doar jucandu-te la magazin cat de mult inseamna cei 5 cm in plus la tevi si ar fi mult mai usor de incercat arme cu extreme gen 50 versus 80 cm ca sa realizezi diferenta.
    Eu vad o arma cu teava mai lunga utila ori in situatia in care uzual ai de tras si al doilea foc in succesiune rapida si atunci o teava mai lunga respectiv o arma mai grea in fata pot diminua componenta verticala a reculului si pot face revenirea armei pe tinta mai usoara, ori in situatia in care vrei sa tragi constant cartuse "tari", de la 40 g in sus, cu aceleasi avantaje la gestionarea reculului si cu un posibil mic avantaj oferit munitiei ce poate sa-si exprime mai bine "calitatile" din teava un pic mai lunga. In ambele aceste situatii, o semi mi se pare mult mai potrivita din ambele puncte de vedere. Pentru o basculanta, discutia s-ar putea muta foarte bine la 66 sau 71 cm  333

La ora asta, munitia face mai mare diferenta decat lungimea tevilor daca e vorba de distanta eficienta. Daca ai peste 185 cm inaltime poti astepta dupa tevi lungi, daca nu mergi pe cele de 70 ca si asa sunt prea lungi.

Offline s1335db

• Membru important
    Teava de 76 sau 71?
    « Răspuns #5 : August 08, 2015, 03:43:50 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc pentru raspuns dle @violiv!

Daca imi puteti spune sa ma lamuresc, din ce considerent atunci pustile pentru talere sunt de 76 sau  81?

Si ce parere aveti de Cynergy sau B725?

Offline s1335db

• Membru important
    Teava de 76 sau 71?
    « Răspuns #6 : August 08, 2015, 03:45:27 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dublu post din cauza Tapatalk, mai face din astea!

Multumesc pentru raspuns dle @violiv!

Daca imi puteti spune sa ma lamuresc, din ce considerent atunci pustile pentru talere sunt de 76 sau  81?

Si ce parere aveti de Cynergy sau B725?

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #7 : August 11, 2015, 05:07:08 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Sau chiar mai lungi de 80 cm ... si mai toate au camere de 70 cm si 99% din munitia trasa are max. 28 g.
    Cea mai importanta este masa in plus si deplasarea echilibrului catre in fata, ceea ce coroborat cu reculul infim al cartuselor face ca arma sa nu sara deloc si sa urmareasca tinta putand dubla aproape instant. Se mai zice ca "omogenizeaza" incarcatura de alice pana sa iasa pe teava.

Mecanica clasicelor inspirate din prima creatie a d-nului Browning nu ma incanta. Nu-mi place zavorul sub tevi si bascula prea inalta. Cynergy e cu totul altceva, dupa mine. Nu mi-a placut ca e grea chiar si in varianta usoara.
    Insa cred sincer ca nu-i nimeni care sa-i bata pe italieni la lise la ora asta. Daca o fi sa-mi iau un bock vreodata atunci o sa fie italian.

Offline DART 2

• Membru important
    • Mesaje postate: 217
      • www.doctor-horvath.ro
    « Răspuns #8 : August 11, 2015, 07:48:24 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • ...
    Mecanica clasicelor inspirate din prima creatie a d-nului Browning nu ma incanta. Nu-mi place zavorul sub tevi si bascula prea inalta. Cynergy e cu totul altceva, dupa mine. Nu mi-a placut ca e grea chiar si in varianta usoara.
    Insa cred sincer ca nu-i nimeni care sa-i bata pe italieni la lise la ora asta. Daca o fi sa-mi iau un bock vreodata atunci o sa fie italian.

0001, 0001, 0001

Si din cauza ta am luat Cynergy-ul meu si acum te lepezi de el pt. italiene  021...greutatea,a mea cu tevile de 76 cm cu patul sintetic are 3340g iar cu patul nou de lemn 3500g...aproape toate armele sporting de calitate se invart in jurul a 3500 g de la Blaser pana unde vreti...Am cantarit Beretta Perennia III SV10 cu kick off(cu destinatie vanatoare-sport) este tot pe acolo(simpaticii italienii nu trec si greutatea armelor pe site-ul lor oficial  0001...cel putin nu la fieacare model)...Modelul sporting al aceleiasi platforme Prevail III cu kick off este mult mai grea... 'regina'  DT 11 este si mai grea 3700g... nu cred ca greutatea este un argument intre Browning si italiene.

Deci trebuie facuta diferenta ... armele sporting au fost gandite in ordine pt. sport si vanatoare cu accent pe sport...iar armele de vanatoare pt. vanatoare si sport cu accent pe vanatoare.La vanatoare greutatea conteaza...in poligon mai putin.
    Dar producatorii mai amesteca uneori un pic lucrurile...deliberat.Pt. exclusiv vanatoare nici eu nu as trece peste 66cm,camera de 70 si incarcatura de 32 g.

Offline s1335db

• Membru important
    Teava de 76 sau 71?
    « Răspuns #9 : August 11, 2015, 07:55:18 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc pentru raspunsuri!

Din pacate nu am cum sa ating arma si datorita celor spuse de dvs am ales teava de 71 si nu de 76. Mai mica nu e disponibila. Si am ales B525 din cauza ca exista pe stoc pentru Left Hand, ceea ce am uitat sa va spun... iar diferenta fata de B725 sau Cynergy fiinde de aprox 3000 lei. Nu ma atrag italiencele ( ma refer la marci :) ) dar asta este o pasarica a mea... Ce parere aveti de alegere? Si ce anume inseamna ca e pentru LH, ca nimeni nu stie sa imi spuna. La semiautomata am avut acele inele dar nu cred ca e cazul la bock.

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #10 : August 11, 2015, 08:13:52 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • De principiu, armele scumpe, facute cu drag pentru tragatori, au paturile profilate sa vina cat mai bine tragatorului. Cele ieftine au ceva mai mult decat o coada de lopata, cu care sa poata trage oricine.
    La arma aleasa de tine (apropo, nu-i o alegere deloc proasta, sa nu plangi dupa mai boua 725) ar trebui sa ai cel putin o deviatie a patului catre stanga - vizibila daca te uiti in lungul armei din spatele ei de la vreun metru de talpa acesteia daca nu si o profilare a pistoletului cu un "plin" mai accentuat catre palma. Nu stiu sigur dar la bani multi ar trebui sa ofere o bascula complet "in oglinda", adica si cheita sa se miste spre stanga ca sa deschizi arma.

@DART 2
    nu trag la talere mai deloc dar si daca as trage as alege o arma semi facuta pentru asta, gen UGB de la Beretta sau minunea aia cu sina inalta si reglabila de la Fabarm. Am acum doua arme de 12 - o semi usoara la limita a 3 kg, camera de 70 si care inghite bine si 36 g chiar cu talpa de ebonita si imbracat in tricou datorita mecanismului cu lung recul al tevii si o pompa Nova de la Benelli ce cred ca-i mai grea ca arma ta si duce multumitor si 12/89 daca o sa am vreodata nevoie. dezechilibrul catre fata nu ma supara, m-am invatat iute cu avantajele si-mi place. Singurul tip de arma cu tevi suprapuse care m-ar incanta s-o folosesc este un dublu-expres .... si daca ar fi pe bascula de Cynergy ar fi minunat  333. Habar n-am de ce n-au pus si pe modelul asta tevi de glont.

Mai nou intra tare carbonul pe piata. E o firma la nemti care face si pentru Blaser S 2. Daca s-o gasi careva sa-i faca si Cynergy-ului pat de carbon va fi o minune.

Facebook Comments