Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Determinarea distantelor la vanatoare  (Citit de 1277 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DAC

• Membru important
  • Mesaje postate: 1128
Determinarea distantelor la vanatoare
« : Iunie 24, 2014, 01:51:48 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Am rescolit prin tabele si am gasit un tabel facut acum poate 2 ani pentru a-mi usura calcul distantelor pana la vanat cu ajutorul reticulului lunetei .

Mai sus sunt dimensiunile medii exprimate in milimetri ale vanatului comun din Romania, cu ajutorul acestor dimensiuni se poate calcula distanta cu formula

D=Dimensiunea referintei [mm]/MIL [numarul de MIL subintinsi pe reticul , exprimat cu 2 zecimale ]
    Exemplu . Caprior , 700 mm la greaban , pe reticul ii masuram inaltimea la ~ 2.12 MIL=>  Distanta = 700/2.12=330 metri .

Pentru viteza am pus in tabel valorile MIL subintinse pentru distante peste 200 m din 25m in 25m si danger space .

Cum se foloseste tabelul ?
    Sa spunem ca observam aceasi caprior din exemplul de mai sus si masuram folosind inaltimea sa 2.12 MIL , ne uitam in tabel pe linia H de la caprior si cautam valoarea cea mai apropiata de 2.12 , gasim in drept cu 325 m valoarea 2.15 MIL  si in drept cu 350 m valoarea 2 MIL , asadar avem vanatul la o distanta cuprinsa intre 325 si 350 metri , foarte aproape de 325 m, putem trage corectand pentru valoarea cea mai apropiata care este 325 m sau calculam precis distanta cu formula de mai sus ori daca vanatorul nu se simte confortabil cu acea distanta se poate apropia mai mult de vanat .

Daca am omis ceva sau sunt intrebari..sunt pe aici .

In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline dtdpuu

• Membru important
    • Mesaje postate: 557
    Re: Determinarea distantelor la vanatoare
    « Răspuns #1 : Iunie 24, 2014, 05:00:03 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Interesant si util pentru teren. Pentru cineva care nu vrea sa socoteasca cred ca e util.

Dar, in opinia mea e la fel de usor sa faci socoteala si poate fi mai precis. Eroarea din tabel provine in principal din variatia in dimensiune a vinatului. Spre exemplu mistretzul poate avea variatie mare in lungime. Evident ca acum intra eroarea de estimare.

In final devine o preferinta, ori una ori alta...ori amindoua pentru ca astazi toti avem smartphone  0444.
    Si pentru cei lenesi ca mine.....telemetru  999 (e oricum mai precis). Insa mil-dot e bine de stiut. IN aceeasi ordine de idei, calcule cu reticul gradat sint bine de stiut oricum chiar daca nu e mildot, acum sint multe modele (unele chiar mai bune).

CristianC

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #2 : Iunie 24, 2014, 08:57:42 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dimensiunile vanatului sunt medii , am gasit la vremea aia intr-o carte a "silvicilor" dimensiunile medii ale vanatului, aici am media mediilor, adica acolo era o medie pe sexe , aici am calculat media pe specie.

La specimenele babane de genul vier cat Matizu, vulpea cu coada de 7 coti este evident ca nu poti folosi aceleasi valori dar acolo este clar ca avem ceva deosebit  0444

Offline eltorro

• Membru important
    • Mesaje postate: 2357
    • كافر
    « Răspuns #3 : Aprilie 28, 2015, 09:32:43 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ce o sa spui mai apoi Cristian, ca vrei si valori angulare? hehe
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #4 : Mai 18, 2015, 02:28:41 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Intradevar este un tabel util si interesant dar cinstit nu stiu daca l-as utiliza. Adica pentru conditiile mele de vanatoare am c-am doua distante ..peste si sub 150 m. Pana la 200 ma "intind" daca tare ma maninca sa trag la un tap sau vulpe. Mistret si ciute doar in cazuri cu totul exceptionale.
    Am vanat vulpe la 200m ...masurati cu masina  999
    Pozele....
    Ranita asezata langa vulpe eu langa masina , de acolo am tras ....vedeti ranita?  e mult mai inalta decat vulpea

Sa fie mai usor de gasit ranita ....

Aceiasi distanta de la vulpe catre masina

Cu zoom .... parca 12

Si povestea vulpii .

Cu ochiul liber nu am vazut-o , Pasteau capre la un moment dat incep sa fixeze un punct. Ridic binoclul si vad doua urechi negre cum se strecoara printre buruieni. Cunosc terenul si stiam ca va urma o sa de pamant si acolo o voi vedea un pic mai bine. Iau pozitia de tragere de  pe hochstand-ul rasturnat de vant si caut vulpea in luneta apoi incep sa o "insotesc" cu reticolul lunetei .
    Cind ajunge in dreptul meu si urca pe saua de pamant dau drumul la foc. Primul foc o da de pamant dar n-o omoara , o lovisem in jurul rinichilor. Vulpea se ridica doar cu picioarele din fata si incepe sa se tarasca catre gardul de spini, dupa 15m ii vad clar capul ,dau drumul la al doilea foc cu care nu reusesc decat sa-i despic urechea...

Apoi m-am hotarat sa o iau la pas si din 15m - 20m am dat  drumul la un brenneke 20/76 care a pus capat chinurilor.
    Cinstit nu sunt mandru de faptul ca nu am reusit sa ma abtin de la un foc atat de riscant. Ma mancat degetul pentru ca ,cu o jumatate de ora mai devrenme  tot acolo vazusem cerb dar n-am reusit sa-l evaluez din cauza cetii.
    In concluzie mi se pare folositor tabelul dar in practica cand ai vanatul in fata trebuie tare mult sange rece sa citesti tabele in loc sa ridici arma la ochi.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #5 : Mai 20, 2015, 12:37:23 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Buna treaba .

La 150 m nu iti trebuie nici un tabel , poti regla linistit luneta cu zero la 150-200 m si este suficient sa ochesti mijlocul zonei vitale pentru o lovitura buna , la 100 m cu zero la 200 vei trage deasupra punctului vizat cu aprox 8 cm in medie pentru 8x57 .

Eu mai incerc si de la distante mai mari insa este util si pentru cei ce prefera apropierea , vezi un tap la ..distanta apreciezi 500 m si cum timp ai , cand faci calculu reies poate 700 sau (cum des se intampla in cazul vanatorilor) 300 m , poti sa iti planifici mai usor apropierea daca sti distanta , eu cam asa fac, incerc sa imi dau seama intai de distanta , apoi imi stabilesc niste puncte intermediare pe traseu, puncte la care vreau sa ajung pentru a scurta distanta sau pentru a avea vizibilitate mai buna .

Dar fiecare are propriile modalitati  333

Facebook Comments