Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: DAC  (Citit de 7979 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2357
  • كافر
Re: DAC
« Răspuns #30 : Septembrie 28, 2012, 12:33:47 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Este bine ca te-ai chinuit sa achizitionezi o arma scumpa si groasa-n teava, ca sa tragi cele mai ieftine munitii.
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1130
    « Răspuns #31 : Septembrie 28, 2012, 08:40:34 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Este bine ca te-ai chinuit sa achizitionezi o arma scumpa si groasa-n teava, ca sa tragi cele mai ieftine munitii.

Sa o iau ca pe o gluma mai acida?

Arma nu a fost scumpa ....
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline eltorro

• Membru important
    • كافر
    « Răspuns #32 : Septembrie 28, 2012, 09:00:28 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Crezi ca GROM se potriveste cu arma ta? 170 gr. La caprior va fi nu departe de ub FMJ. Nu am vrut a te supara.
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #33 : Septembrie 28, 2012, 12:13:57 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Nu stiu daca se impaca cu arma ..am cumparat ieri o cutie de 20 nu le-am incercat inca .
    De pe siteurile nemtesti de vanatoare reiese ca  GROM se comporta foarte bine atat la caprior cat si la mistret , animalul cade in maxim 30-40 metri , distrugeri minime.

Daca se impaca cu arma si reusesc sa primesc un raspuns de la fabrica in privinta coeficientului balistic sau scalez datele din teren intentionez sa-l folosesc ca si cartus de baza.

La noi din pacate nu gasesti surplusuri la 10-20 centi bucata sa tragi zi de vara pana'n seara cu bani putini .

Offline eltorro

• Membru important
    • كافر
    « Răspuns #34 : Septembrie 28, 2012, 09:09:58 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Mie proiectilul ala mi se pare a fi un aliaj de cupru cu putin plumb in mijloc.
    In general ai nevoie de un mare plumb, cu putin aliaj pe margini pentru prezizie mare.
    Vremurile cu 10 centi s-au dus demult pentru 308. Cele mai ieftine vin acum la $1 si cele bune pe la $2/bucata.  Cand se practica manevre si metodologii de tranzitie, se folosesc munitii ieftine.  Altfel este frustrant sa tragi la tinta cu munitie "surplus".  Te enervezi pana cand nu poti regla nici luneta calumea, urmarind cai verzi pe pereti.  Dar de astea te vei convinge si singur...

Offline cristianh

• Membru important
    • Mesaje postate: 150
    « Răspuns #35 : Octombrie 13, 2012, 10:44:36 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari pentru arma si s-o folosesti sanatos!

In afarsit a ajuns dupa 354 de zile de asteptare  am intrat in posesia ei 0444

Sa raspund la intrebarea "cuiva" 5.5 kg fara bipod , 6.1 kg cu bipod .

Acum 2 ore m-am intors de la Apollyon care a reglat luneta , la prima vedere trage bine  0444

Sanatate
    Bottom line... accuracy is what matters!

Offline chelu_tu

• Membru important
    • Mesaje postate: 151
    « Răspuns #36 : Noiembrie 25, 2012, 11:47:21 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Se pare ca nu am mai intrat de multa vreme pe forum, sau cel putin nu in acest topic...pt ca abia acum am vazut pozele.
    Ma bucur ca pentru tine s-a terminat "calvarul".  Arma e super.. daca exagerez putin as zice ca a meritat perioada de asteptare! Felicitari si s-o stapanesti sanatos!!

Numai bine

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #37 : Decembrie 28, 2012, 07:25:56 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc @cristianh , @chelu_tu pentru urari.

Imi cer scuze pentru intarzierea in raspuns,abia acum am vazut postarile.

norocel

Offline chelu_tu

• Membru important
    « Răspuns #38 : Ianuarie 02, 2013, 12:30:28 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Cu placere! 

Asteptam sa postezi si niste rezultate sa vedem si noi cum trage fierul tau!

Cristi

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #39 : Ianuarie 05, 2013, 02:37:50 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Pana acum am reusit 1/2 MOA dar cu foarte multe greseli din partea mea , inca lucrez la lucrurile de baza ca si pozitia corecta, contactul cu patul,controlul respiratiei , controlul tragaciului , stabilizarea corecta si eficienta a armei...

Pe moment nu vreau sa postez grupaje  0444 am luat arma pentru 300+ metri ...la 50 sau 100 metri cred ca oricine poate trage precis , pe moment la poligonul de la Pecica nu am ajuns , cand am avut timp si am vrut sa merg era multa apa din topirea zapezii acolo si nu puteai ajunge la tinte pe fondurile unde vanez deocamdata stramba cam multa lume din nas in privinta "trasului la semn" pe motiv ca speri animalele dar am autorizatia pregatita pentru 30 de vulpi si vreau sa incep sa le caut dupa 28 februarie ocazie cu care voi lua si gongul cu mine  333 .

Ce am reusit bine in 2012 a fost in primul rand faptul ca am reusit sa cumpar arma apoi faptul ca incep sa perfectionez anumite lucruri , am reusit de cateva ori la rand sa masor distantele cu reticolul destul de precis 5-7 metri diferenta fata de GPS , cu vantul cred ca stau OK cu rezerva ca nu am avut cu ce sa ma verific pentru a vedea exact cat sunt de departe de adevar , am adunat si m-am inspirat de pe la altii si am reusit sa pun la un loc un sistem simplificat (pentru modul meau de a vedea lucrurile) de corectie si ajustare in functie de vant, temperatura si presiune atmosferica mai trebuie sa-l testez la 600 metri + .

Daca tot sunt pe topicul asta, pentru 2013 imi doresc 3-4 capriori , 1-2 mistreti si 20-30 fazani (daca rezolv problema cainelui) .
    Am in plan si aglomerarea dulapului cu un AC (un PPC Hatsan AT44 sau un spring Hatsan Torpedo sau un Mod 125 , nu m-am hotarat inca) si daca sunt sanatos si lucrurile merg binisor  021 un Blaser R8 fara magazie in 7 mm Rem Mag +6.5x55 sau .243 ori 7x57.

Daca Blaserul este la "poate" aproape sigur voi lua si o Zastava pe care sa fac diverse experimente si care sa devina un fel de "scout" .

norocel

Offline eltorro

• Membru important
    • كافر
    « Răspuns #40 : Ianuarie 08, 2013, 11:58:24 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Sa ti se implineasca dorintele!
    Cu sau fara caine.

Offline chelu_tu

• Membru important
    « Răspuns #41 : Ianuarie 10, 2013, 12:54:23 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  •  bravooooo pentru 0,5 !
    Nici macar nu ai inceput sa scoti untul din asta si deja te-ai orientat spre blaser anul acesta?  039
    Mult succes!

norocel

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #42 : Ianuarie 10, 2013, 02:24:30 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Blaser  este pentru sotie (eu doar o voi imprumuta din cand in cand), a fost singura arma care i-a venit bine din prima  0444
    La lisa i se potrivea o semiautomata Breda de 20 foarte usoara si neasteptat de bine echilibrata si la ghintuite s-a nimerit sa fie cea mai scumpa din magazin adica un R93 cu pat de lemn si ceva gravuri  999

Multumesc asemenea si tie Cristi

norocel

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #43 : Iulie 07, 2017, 09:21:59 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Cu un pic de perseverenta, la a 4-a participare la un concurs LR am reusit sa urc pe podium

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #44 : Iulie 07, 2017, 09:53:55 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Cateva imagini din timpul concursului.

Facebook Comments