Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Caprior 2010.  (Citit de 33882 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline claudiu

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 3389
Re: Caprior 2010.
« Răspuns #15 : Aprilie 09, 2010, 09:57:24 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Bun de selectie?
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline drahthaar

• Membru important
    • Mesaje postate: 475
    « Răspuns #16 : Aprilie 10, 2010, 07:12:49 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  •     Ce inseamna selectie? Ceaun?
    Never argue with an i d i o t, they'll drag you down to their level and beat you with experience.

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #17 : Aprilie 10, 2010, 09:51:59 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ca finalitate, toti ajung in ceaun.  333
    Eu personal incerc sa vanez fie un exemplar de trofeu tipic "de 6", puternic, fie o anomalie sau un exemplar atipic precum cel din imagine. Incerc sa evit sa trag la un exemplar de varsta mijlocie corect dezvoltat, tocmai pentru a-i da posibilitatea de a dezvolta un trofeu bun. Literatura de specialitate, asa putina cata e ea, califica un exemplar precum cel din imagine ca fiind de selectie deoarece,  la varsta lui, in opinia mea, trofeul trebuia sa fie "de 6". Fiind doar sulitar, este considerat de selectie. Repet, este doar parerea mea.
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #18 : Aprilie 10, 2010, 03:25:27 p.m. »
  • Publish
  • Publish

• Selectia la vinat are defapt acelasi inteles si scop ca in zootehnie doar metodele sint diferite.

Selectie inseamna vinarea exemplarelor  slab dezvoltate atit din punct de vedere al conditiei fizice cit si a coarnelor. Idea este ca tapi cei mai slabi sa fie vinati pina la virsta de 3 ani . Dupa ce implinesc virsta de 3 ani intra in categoria tapi de virsta mijlocie si de la aceasta virsta e foarte greu de stabilit daca un tap are 4 ani si un trofeu de viitor sau are 5-6 ani dar e slab raportat la populatia care traieste in zona respectiva.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #19 : Aprilie 13, 2010, 11:41:07 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Observatii de azi:

Offline aedob04

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1162
    « Răspuns #20 : Aprilie 22, 2010, 12:20:00 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • In aceasta perioada, aici in Ungaria e plin de straini la vanatoare la tap (cel putin aici in est). Iata unul deosebit, vanat in data de 18:
    Varsta: 5 ani.
    Greutate: 712 gr. (la 24h)
    Punctaj CIC: 190.7

"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #21 : Aprilie 22, 2010, 03:11:56 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Daca mai era lasat vreo doua saptamani, trofeul ar fi avut o nuanta mai frumoasa. Oricum, un exemplar deosebit, pentru care norocosul vanator merita toate felicitarile.

Offline radu

• Membru important
    • Mesaje postate: 144
    « Răspuns #22 : Aprilie 22, 2010, 05:01:33 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Frumos trofeul,pacat de nuanta asta cafenie.

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #23 : Aprilie 24, 2010, 10:58:26 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • De ieri:

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #24 : Mai 02, 2010, 10:34:46 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Nu pot aprecia varsta tapului de mai jos si implicit calitatea trofeului. Voi ce ziceti?

Offline violiv

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #25 : Mai 03, 2010, 05:41:35 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Imi pare "batran" in corp, mult mai batran decat trofeul. Uite ce gat gros are si cat e de zdravan la greaban....

Offline radu

• Membru important
    • Mesaje postate: 144
    « Răspuns #26 : Mai 03, 2010, 11:26:04 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Varsta.....discutabil!Parerea mea,nu ii neaparat un tap batran,dar nu e nici exclus.Corpul nu e intr-o pozitie f buna sa-ti dai seama bine,e si inainte de naparlire mi se pare.
    Trofeul,slabut tare.Bun de selectie.Nu cred ca a fost candva mai bun de atat.Daca ar fi un tap in regres cred ca altfel ar fi trbuit sa ii arate coarnele:varfurile mai boante,rozete mai groase,iar daca ar fi fost candva ''de trofeu'' trebuia sa isi pastreze din grosimea coarnelor,ramificatii,perlaj,etc.

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #27 : Mai 05, 2010, 02:10:42 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Eu as spune ca are cel putin 3 ani . Are inca par de iarna deci gitul pare mai gros decit este in realitate dar are cornele curatate cea ce ma face sa cred ca nu mai e tinar. Deranjanta este iarba care pare tunsa (!?)  nu cosita. Deci probabil fotografia e facuta cindva in luna mai , daca e asa cum cred si tapul are deja si culoare pe coarne nu mai poate fi tinar. Pozitia trofeului nu e buna pentru evaluare .

Eu cred ca e vorba de un tap crescut in captivitate, masa aia verde mi se pare gazon nu iarba, dar asta e alta poveste.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #28 : Mai 05, 2010, 08:26:53 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Si mie imi parea mai batran decat il arata trofeul si as fi spus ca pare a fi bun de glont. Dar cum nu eram sigur am zis sa va intreb.

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #29 : Mai 12, 2010, 05:13:31 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Facebook Comments