Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Caprior, sezon 2011  (Citit de 23251 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline DAC

• Membru important
  • Mesaje postate: 1128
Re: Caprior, sezon 2011
« Răspuns #15 : Mai 14, 2011, 02:06:51 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • daca nu sunt indiscret ...ca sa vanezi la vecini trebuie sa primesti invitatie , daca primesti invitatie cam cat costa o iesire fara pretentii de trofeu doar asa o mica minjala pe maini la caprior de exemplu.
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #16 : Mai 15, 2011, 01:10:42 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Nu esti indiscret!

Ca sa vinezi OFICIAL in ungaria iti trebuie permis de vinatoare care se elibereaza la cererea asociatiei de vanatori  unde urmeza sa vanezi  si pe baza permisului de vanatoare romanesc. Permis se poate cere pe 30 sau pe 365 zile. Permisul este valabil pe tot teritoriul ungariei nu numai pe al asociatiei care la cerut, dar ca sa vanezi pe teritoriul altei asociatii trebuie acordul lor .
    Cind iesim la vanatoare trebuie sa ne inregistram intr-un catastif unde se trece data si ora inceperi vanatori si numele participantilor. Membri asociatiei au posibilitatea sa cheme invitati sau insotitori. Invitat inseamna ca are arma lui, insotitorul e fara arma.
    Trebuie inteles ca in ungaria tot sistemul functioneaza altfel decit in tara. Asociatile sunt private, adica e autogospodarire si fiecare asociatie are proprile reguli dupa care functioneaza. O asociatie trebuie sa aiba cel putin 10 membri si rar depaseste 50 numarul membrilor .Numarul maxim e stabilit tot prin lege, pentru un membru asociatia trebuie sa  aiba cel putin 100 ha.
     Exista legea vanatori si regimul armelor dar la gospodarirea vanatului  fiecare asociatie are "mana libera" . De aici rezulta  faptul ca atit posibilitatile  membrilor de a chema invitati sau insotitori difera de la o asociatie la alta.
    Preturile "oficiale" sint relativ egale pe tot teritoriul ungariei ,dar la preturile pentru membri diferentele pot fi enorme ....asa ca si la cotizatia anuala. Asociatile cu cotizatie mare au preturi mai mici pentru trofee cele cu cotizatie mica....normal ca se plateste mai mult pentru trofeu..
    La asociatia in care sunt eu membru anul acesta membri avem  gratis 12 tapi pina in 150g si 10 cerbi pina in 5 kg .Asta la 26 de membri ,nu exista "autorizatie " cine se intilneste cu el trage dar nu se cade a se  vana in acelasi an doua trofee gratuite din aceiasi specie. Mistretul ,ciutele, viteii,caprele ,iezi  si vinatul daunator cu par si pene se vaneaza doar  in functie de restrictile legale. Mistretul  se vaneaza tot anul ,nu se cade a se impusca scroafa cu purcei dar pedeapsa legala nu exista . Unele asociatii pentru acest caz  au pedepse in regulamentul de ordine interioara.La noi in judet se vaneaza si vitelele  de cerb din anul trecut in perioada 1 mai - 15 august .
    La vanatoare de vanat mare nu este voie de iesit doar cu crotaliul  in buzunar . Crotalile le imparte maistrul devanatoare, 4 crotalii de vanator .Cine doreste mai multe primeste mai multe. Cine foloseste un crotaliu primeste altul in locul lui. Daca la o iesire vanezi mai mult de 4 piese trebuie sa-l suni pe paznic sa aduca crotalii.

O minjeala la capriorul cel mare  ar fi costat undeva  peste 2000€ . Un caprior  care are intre 150g si 250 g e pe la 150€.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #17 : Mai 15, 2011, 11:33:11 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc @8x57

Imi place modul de organizare si regulile bazate atat de mult pe bunul simt .
    Tind sa cred (cu toate ca la noi pe undeva braconajul a devenit obisnuit si obisnuinta) ca la o organizare similara si in RO nu vor mai
    mai fi "ispite" .

Offline violiv

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #18 : Mai 15, 2011, 08:08:07 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Un tinerel pe care-l manca pielea...mi-a tot dat tarcoale. Nu stia ca s-a deschis sezonul  0444

chiar c-a stat "ca la poza" si nici cand se prefacea ca alearga nu era greu de luat....din mana, fara sprijin si cu magnificatie mare  086

Astazi, pe la ora 15.30.

Offline dtdpuu

• Membru important
    • Mesaje postate: 557
    « Răspuns #19 : Mai 16, 2011, 10:01:44 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ca sa vezi cum te pune ignorantza in periocol mortal. 

CristianC

Offline sturionu

• Membru important
    • Mesaje postate: 396
    « Răspuns #20 : Mai 16, 2011, 11:19:49 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Stai sa inceapa bubuiala, sa vezi cum stau caprele la 10 m de drum si iti dau cu tifla!
    Si mai ales, sa vezi ce se reped astia cu cornite sa te latre, cand vad ca te apropii de ei!!!
    Acum este totul atat de pasnic si de placut...  025
    Frumoase poze, a iesit un pic de soare...
    Stu

"For   e v i l   to flourish, all that is needed is for good people to do nothing." -  Edmund Burke

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #21 : Mai 16, 2011, 08:34:43 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ce  ma mira la caprior e cit de repede stie sa uite. o jumatate de an de liniste si aproape ca nu-i mai pasa de om.  Apoi ....incepe sezonul.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline cosmin p

• Membru important
    • Mesaje postate: 175
    « Răspuns #22 : Mai 17, 2011, 01:06:27 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Aseara mi-a suras Diana pentru prima data in acest an.....
    Blaser R93, Calibru 30.06, Munitie RWS H Mantel, 11,7 gr.
    Proiectilul a intrat deasupra piciorului dreapta fata a traversat intreg corpul iesind in pulpa stanga spate. Avand in vedere traiectoria parcursa in corpul capriorului, iesirea a fost mult mai mica decat m-as fi asteptat.
    Va las in compania pozelor.

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #23 : Mai 17, 2011, 01:08:02 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari si caca in traista in continuare  333

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 3389
    « Răspuns #24 : Mai 17, 2011, 09:08:00 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari Cosmin!  norocel
    Ce ne poti spune despre caprior? De ce l-ai ales?
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline cosmin p

• Membru important
    « Răspuns #25 : Mai 17, 2011, 09:56:11 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc de urari.
    Ce sa zic, mi-a placut trofeul si dupa ce l-am analizat pret de cateva minute bune prin binoclu am decis ca el este "alesul".
    Partea proasta este ca exact in momentul in care am lasat binoclul si am luat arma ca s-o pun la ochi, si-a schimbat brusc pozitia fata de mine.
    Daca pana atunci eram cumva perpendicular pe el, acum aproape ca eram fata in fata.
    Doar putin mi-a lasat din partea dreapta a blatului.
    Am stat pe ganduri insa de teama unui posibil esec si dupa ce am avut si acordul insotitorului meu (adica a paznicului) am hotarat sa risc focul.
    Distanta a fost undeva la 150-160 de metrii cu un vant destul de intens si o ploaie marunta care parca nu se mai oprea.
    Din momentul in care am hotarat sa il aleg si pana am dat drumul la foc parca a trecut o vesnicie. Cand mi-am dat seama ca a fost un foc bine plasat mi s-a luat acea apasare pe care o aveam.
    Inainte de acesta am mai avut in fata cateva exemplare frumoase, unul putin in regres, iar altul si el frumos, care a fugit la putin timp dupa ce l-am reperat in binoclu.
    Alte cateva exemplare mai departe pe care nu am reusit sa le identific cum trebuie decat daca era tap sau capra.
    Din pacate ploaia nu mi-a dat ocazia sa vad mai multi, dar nu imi pare rau.
    Sunt convins acum ca acesta a fost pentru mine si este o experienta pe care nu o voi uita.
    Atat eu cat si paznicul l-am evaluat cam 4 - 5 ani, voi ce parere aveti?

Offline eltorro

• Membru important
    • Mesaje postate: 2357
    • كافر
    « Răspuns #26 : Mai 18, 2011, 04:44:47 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Victor, e greu sa stabilesti o asociatie care sa aibe aceste reguli de comun respect, o constiinta sociala (ca sa nu vorbim de cea cinegetica) elevata.  Toata stima.
    Fara indoiala ca incununarea unei vanatori bune este si apasatul pe tragaci, dar nu intotdeauna iese asa cum e vrerea noastra.  2000E e cam greu de inghitit intr-o singura doza.

Filicitari, Cosmin.
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline vanatorul dibaci

• Membru important
    • Mesaje postate: 23
    « Răspuns #27 : Mai 18, 2011, 07:21:55 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari prietenul meu -ma bucur pt tine dar.. nu este etic Cozminu vad ca ai 2 dispozitive de ochire -nu mai vrei sa dai sansa vanatului? 0444 ,
    Deasemenea ma bucur ca ai trecut la clasic -palarie etc -sa treci pe la tata pe la pravalie sa iti trag o costumatie de carabina -la pret bun sa moara dusmanul-si sa mai povestim ca nu ne-am vazut de mult
    Bravoo incaodata  041

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 3389
    « Răspuns #28 : Mai 18, 2011, 08:12:14 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • As zice mai degraba 4 ani. Din profil pare a avea cilindrii frontali destul de lungi. Dupa prepararea trofeului se va putea vedea mai bine. Care era greutatea estimata de paznic?
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline cosmin p

• Membru important
    « Răspuns #29 : Mai 19, 2011, 10:05:21 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dane, cu prima ocazie cand trec prin Slatina si am un pic de timp de vizitez.
    Claudiu, paznicul a zis ca ar avea undeva intre 25-30 kg.

Facebook Comments