Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Capriorul - sezon 2009  (Citit de 19034 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2357
  • كافر
Re: Capriorul - sezon 2009
« Răspuns #30 : Mai 27, 2009, 11:44:05 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Judecand dupa dimensiunile capriorilor si tipul de armament folosit de stramosii nostri ca sa-i puna in afumatoare, eu cred in continuare ca evolutia speciei a ajuns la stagiul "virginianus kevlarum". In afara de cerb, elan si grizz, cred ca un 7.62x39 e minunat. "Ei" nu crede asa.

PS. Eu nu cred in evolutie. A speciilor adica, nu a cartuselor. Dar cred in evolutia marketing-ului.  :D
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline violiv

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #31 : Mai 28, 2009, 07:59:57 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Daca ar fi si pe plaiurile noastre sa alegi cum vrea "muschiul tau" arma si calibrul si proiectilul cu care sa mergi la vanatoare atunci am mai sta la astfel de povesti. Cum niste cretinei din capu' satului nu ne lasa sa facem cum vrem noi nu prea avem incotro si mai facem rabat la proportionalitate. Daca si "recesiunea" se simte mai pregnant prin unele buzunare sau, pur si simplu vrei o arma "buna la toate" intr-un calibru "universal, atunci mai tragi si cu 30-06, 300 wm, 9,3x62 sau chiar 375 H&H la caprior.

Crezi ca mie nu mi-ar place sa merg cu pispirica de 5,6x39 la caprior? Uite ca nu ma lasa legiuitorul si legea lui cretina asa ca, neavand nimic intermediar intre .22 si .30 ma duc cu 30-06 iar prietenul cu ARGO este mult mai pasionat de vanatoare decat de arme - a vrut o singura arma, pe care s-o stie si-n vis si cu care sa poata trage "instinctiv" in situatii cat mai diverse. Dupa multe "chinuri ale facerii" a ajuns la aceasta configuratie care a intrunit cerintele functionalitatii cerute de la arma si cu care poate trage si "la zbor" la 25 m si la 250 m, fara sa stea mult pe ganduri.

Sa stii ca ne-am muncit ceva sa gasim un proiectil potrivit pentru caprior si pentru arma si calibrul acesta, potrivit in sensul ca sa mai si ramana ceva din el dupa foc dar si el sa ramana "incremenit".
    P.S. oricum, sa stii ca avem in program si o arma in 243 sau ceva apropiat - punem mana de la mana si saracie langa saracie si ne luam si ceva "usor si legal"...si poate mult mai "clasic" in infatisare. ::)

Offline dtdpuu

• Membru important
    • Mesaje postate: 557
    « Răspuns #32 : Mai 28, 2009, 10:30:07 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • @violiv
    243, yummi. Grija la penetratie, e strimt in umeri si iute, intra si trece. Cu munitia potrivita e super, cu cea nepotrita face doar injectii, se pare ca nu socheaza nu stopeaza, dar omoara. Balistica e de zahar. Si ca sa impacam cultura si tehnologia uite ce vrea sa-ti aduca Remington de Craciun.

E tactica dar e incognito, under cover, si radio shantz spune ca spioana de la DPMS, dar Remi i-a dat cursuri de cinegetica si acum a schimbat partidul.

Si ca sa parafrazam vorba de duh a unui canadian, 7.62x39 e minunat. E mai chubby de 6.2mm, dar ce ii lipsete la fuga, are in pumni. Exista semi ideala pentru el, SKS. "Volga" asta are o gramada de aftermarket suport, si chiar un cult de sectanti aici, e chiar AR15-ul plebei aici (ca mine). Nu stiu cum e munitia acolo, dar aici iei inca 40-60 de supozitoare Wolf/Black Bear, etc. pe un lunch. De asemenea daca se intimpla sa dea peste tine coltzos, ai argumente mai convingatoare decit seringa de 6.2mm.

Hmm daca stau si ma gindesc, iti trebuie 2 arme, poate chiar 3. Ce zici de un 25-06?

CristianC

Offline violiv

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #33 : Mai 28, 2009, 10:59:25 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • 25-06 imi bantuie un pic visele. Mie imi place tubul lui 30-06, adica tuburi din gama asta medie (308, x54 R). Mi se par suficient de "burtoase" cat sa duca o cantitate de pulbere onorabila, sa arunce proiectile cu viteze suficiente si fara sa te scuture prea tare. Strict in ce-l priveste pe 30-06, m-as duce la extreme inca acceptabile gen 6 mm-06 si 350 sau 9,3x62.
    Tot facand niste masuratori am vazut ca tubul de 30-06, fara a fi ingustat deloc la gat, lasat aproape cilindric, are un diametru numa bun pentru un proiectil de la 444 Marlin si ma gandesc ca nu i-ar strica unui astfel de proiectil cateva graunte de pulbere in plus fata de calibrul lui....un "444-06" ar avea si efect de stopare si balistica exterioara si un recul decent. Ce zici?

Cu SKS-ul sunt ceva problemute aici - prelevandu-se de interpretarea unui ordin de ministru ce scotea inafara legii clonele de AK incriminand calibrul mult prea puternic pentru vanatoare  :o, sub incidenta lui intra si 7,62x39 in unele judete. Cine-i intr-o zona "buna" poate vana cu SKS-ul, cine nu sta si se uita la el. Si ca sa ai un exemplu foarte concludent, la Braila se vaneaza cu SKS pe cand la Galati 7,62x39 e interzis la vanatoare si la SKS te uiti in vitrina iar cele doua judete sunt despartite doar de Siret.

R 15 si 25 imi plac. 25-ul se aduce deja in Italia de unde s-ar putea cumpara dar 15-le nu a fost inca omologat - si pe aici umbla idei de ban spre armele "de asalt". Cum de una a trecut si cealalta nu este un alt bun exemplu de minti incurcate.

Cum originile pe vechiul continent inca isi spun cuvantul si "dominatia" americana ne cam scoate peri albi, m-am gandit sa virez complet spre calibre europene. Si cum domnul Brenneke are un loc aparte in "agenda" mea, m-am gandit ca doua arme, una in 9,3x64 Brenneke si una in 6,5x63 Messner (acelasi tub dar strans la gura sa accepte un 264 si care face cam tot ce poate si 264 wm) ar acoperi toata plaja mea de necesitati prezente si viitoare, de la vulpe si pana la urs si chiar ceva "copite" de prin Africa mai mici sau mai mari. Ramane problema armelor, rare de tot in 9,3 si numa la comanda in 6,5 (cum la fel sunt si munitiile pentru ele) dar cred ca Blaser ar face un efort sa-mi faca o pereche de tevi pentru un pat negru si urat sau poate un mic fabricant italian ce face orice calibru pe mecanica falling-bloc la preturi decente.

Revenind la caprior, este foarte adevarat ca 30-06, 8x57 sau 7 RM si 300 wm sunt mult supradimensionate pentru el si e o adevarata provocare sa gasesti un proiectil bun si cinstit in comportament dar cand n-ai incotro tragi cu ce ai. Daca ai un pic de noroc mai ai ceva de mancat din el, daca nu, strangi bucati de pe pajiste.

Offline babon

• Membru important
    • Mesaje postate: 625
    « Răspuns #34 : Mai 28, 2009, 01:21:12 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Referitor la R25 ... poate ca 234-ul nu e chiar bine ales pentru un "rate of twist" de 1:10″ care pare putin cam mic pentru mai grelele in 243.  Alte guri rele se mira cum de nu au scos un 6.5-08 (260 Remington) in loc sau alaturi de 7mm-08. Daca mai scoteau si un 338 Federal alaturi de restu ... familia pe 51 mm era intregita oarecum si cred ca se preta numai bine la mistret in goana.  ;D

.... Hai sa ne mutam de aici cu off-urile astea ... sa lasam capriorul in atentia topicului.

Offline eltorro

• Membru important
    • كافر
    « Răspuns #35 : Mai 28, 2009, 07:06:22 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Remarca mea in legatura cu alegerea calibrului nu era "mala fide". Cunosc constrangerile care determina un vanator sa aleaga o arma "buna la toate". Noi aici avem nu numai o piata grozava in diversitate dar si legi permisive.

Sunt cateva calibre europene care merita toata atentie. 6.5x55, 7x57, 9.3x57... si pentru orataniile mai mari 9.3x62. Americanii sufera de boala "noi suntem mai buni", si in timp ce simptomele clinice sunt parte a unei discutii ce nu vizeaza subiectul acestui forum, si-au cam facut o "replica" din aproape orice calibru european. Mai mult sau mai putin imbunatatit.

In legatura cu 7.62x39, sa spuna cineva ca indoctrinarea nu functioneaza. Asa era descris PM-ul (AKm47) in armata. << ...este o arma puternica .... >>. Si a prins.
    Nu consider SKS-ul o arma de precizie prea mare, dar e usor de reparat, rezistenta la tavaleala, si in afara focului automat, mai buna decat AK47.
    Cred ca in spatiul romanesc, un CZ ca asta ar fi de minune, si ar multumi si "puristii" - care au si ei considerentele lor.

Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline eltorro

• Membru important
    • كافر
    « Răspuns #36 : Mai 28, 2009, 09:58:07 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ca o completare, daca "autoritatili" zice ca e prea mare, atunci banuiesc ca nu ar avea nimi impotriva unei minuni din astea, nu?

sabotii de plastic se iau de aici : http://www.eabco.com/reload02.html
    iar gloante de 223-224 sunt cu duiumul. Un 60gr ar merge la fix.

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 3389
    « Răspuns #37 : Mai 31, 2009, 01:36:41 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Capriori vanati de colegul nostru spaniol, @miguel:

"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline zenaldiak

• Membru important
    • Mesaje postate: 451
    « Răspuns #38 : Iunie 01, 2009, 02:28:23 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Gata, !
     ..azi m-a sunat paznicul de vanatoare de la grupa noastra ca pot sa imi scot autorizatia.Maine o scot, o scurta verificare in poligon al reglajului lunetei, iar de poimaine, plinul la Suzuki si deplasari in teren dupa tap. Am verificat vreo trei, si isi respectau orarul pana au inceput ploile, acum cateva zile...
      Munitia va ramane Geco TM de 12 g. Sper ca in curand voi avea ocazia sa va prezint imagini si o povestioara...
    ZEN

Offline dtdpuu

• Membru important
    « Răspuns #39 : Iunie 01, 2009, 05:18:07 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Gata, !
     ..azi m-a sunat paznicul de vanatoare de la grupa noastra ca pot sa imi scot autorizatia.Maine o scot, o scurta verificare in poligon al reglajului lunetei, iar de poimaine, plinul la Suzuki si deplasari in teren dupa tap. Am verificat vreo trei, si isi respectau orarul pana au inceput ploile, acum cateva zile...
      Munitia va ramane Geco TM de 12 g. Sper ca in curand voi avea ocazia sa va prezint imagini si o povestioara...
    Catare plina!

Offline zenaldiak

• Membru important
    • Mesaje postate: 451
    « Răspuns #40 : Iunie 01, 2009, 05:53:01 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multa'm!
    Am oarece emotii.Astea mai alest dupa ratarea la sfarsitul sezonului a unei ciute selectie, cam de la 80 m, ceea ce cu luneta de 8x56 pare poate curios, dar am pus-o in seama pozitiei incomode, aflandu-ma in respectivul moment pe bancheta din spate a unui Chevrolet blazer, eu fiind dreptaci trebuia sa trag prin geamul lasat la usa de pa partea dreapta.Nu am putut sa iau o pozitie prea comoda, iar cioporul era in miscare.Dupa ce am identificat ciuta batrana cu urechile lasate am ochit, dar poate m-am grabit sa nu-mi pierd echilibrul in pozitia nasoala si am tras sub ea.
    Din acest motiv doresc sa fiu sigur pe arma si pe mine.Cum riese din statistici, piesa a patra este de vina in 90% din cazuri....
    Respecte....
    ZEN

Offline miguel

• Membru important
    • Mesaje postate: 6
    « Răspuns #41 : Iunie 01, 2009, 07:46:45 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Hello to everyone
    My friend Pello and me had a very good time in Rumania. Soon I wiil tell you about Spanish hunting world. Here is an spanish caprior

Offline dtdpuu

• Membru important
    « Răspuns #42 : Iunie 01, 2009, 08:04:33 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Hello to everyone
    My friend Pello and me had a very good time in Rumania. Soon I wiil tell you about Spanish hunting world. Here is an spanish caprior

Hello Miguell,

I am glad you've enjoyed Romanian woods, and congratulations for the deer. What are you using for deer? I mean rifle, caliber, scope...... you know, technicalities.

Besides the Spanish hunting habits, may be you can tell us a bit more about your specific hunting/shooting interests.  Some of us here are interested in long(er) range and precision shooting as well. Is there something similar in Spain? Are you into it as well (nothing wrong if you are not).

By the way, how did find us, via Claudiu?

All the best and happy hunting,
    CristianC

Offline aedob04

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1162
    « Răspuns #43 : Iunie 01, 2009, 10:32:14 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Hi Miguel,

... and welcome to our site/forum. Congratulations for your roebuck!
    "Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline miguel

• Membru important
    • Mesaje postate: 6
    « Răspuns #44 : Iunie 02, 2009, 10:05:51 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Hi
    Claudiu invited me to this forum and i thanks him from here
    I use a Sabatty 243 win left hand whit a Nikon scope 2´5,10x50 for the roe deer. We hunt in Spain the roe deer as same way as you in Rumania. I like the most the 243 because it ís very good for long distances and is strong enouhg for roe deer. I had shut too to wild pigs and deers and also the 243 works good if the bullet is in the rigt place of the body.
    I also have a Sabatty twin 30. 06 whit a leupold scope 1´5,6x 30 for monterias where it is more necesary to stop the animal that comes running to the hunter.

Facebook Comments