Vanatoare in Romania

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Autor Subiect: Bata 20-09-2009  (Citit de 5363 ori)

Offline claudiu

• Moderator
  • Mesaje postate: 3389
Re: Bata 20-09-2009
« Răspuns #15 : Septembrie 25, 2009, 12:27:14 a.m. »
Cat despre "aspectul comercial" sau "de vitrina" al trofeelor, sincer, mie albul rezultat dupa tratamentul cu peroxid mi se pare artificial si chiar urat. Prefer oricand galbenul natural al osului, chiar patat cu nuante mai inchise. Niciodata n-am tratat cu apa oxigenata un trofeu si nici n-o so fac, indiferent de "reguli de buna purtare", tot asa cum n-o sa fac o gramada de alte chestii ce tin de "nobletea vanatorului". N-am de gand sa reiau povesti de mult spuse ci era doar o referire la "criticile" de mai sus. Chiar trebe sa fii atins bine de nobletea mai sus pomenita ca vazand trofee "dupa care-ti curg balele" sa te impiedici de faptul ca stapanul nu le-a si "poleit" un pic.

Nu cred ca cineva s-a impiedicat de valoarea trofeelor expuse ci de modul lor de prezentare. Cata vreme este acceptat ca la o expozitie trofeele sunt prezentate de o anume maniera, imi pare anapoda sa prezinti trofee roase de caini/sparte/ingalbenite, etc. Tocmai pentru ca rapesc din frumusetea trofeului privit in ansamblul sau.
Nu cred ca tine de "noblete" sau "buna purtare" faptul ca in mod obisnuit, trofeele sunt tratate cu perhidrol. Este pur si simplu un obicei, cred ca acceptat de marea majoritate a vanatorilor.
Ca trofeul este mai estetic alb ori ingalbenit, cred ca depinde de doza de subiectivism a fiecaruia din noi si fiecare e liber sa isi pastreze trofeele cum doreste si cum ii place.
Iar cei care detin trofee de mare valoare, ingalbenite de vreme ori netratate, dar care nu pot fi expuse din cauza ca posesorul are o jena ... cred ca e mai bine a nici nu se face vorbire de astfel de treburi.
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline aedob04

• Moderator
  • Mesaje postate: 1162
« Răspuns #16 : Septembrie 25, 2009, 12:28:09 a.m. »
Citat
Cat despre "aspectul comercial" sau "de vitrina" al trofeelor, sincer, mie albul rezultat dupa tratamentul cu peroxid mi se pare artificial si chiar urat. Prefer oricand galbenul natural al osului, chiar patat cu nuante mai inchise. Niciodata n-am tratat cu apa oxigenata un trofeu si nici n-o so fac, indiferent de "reguli de buna purtare", tot asa cum n-o sa fac o gramada de alte chestii ce tin de "nobletea vanatorului". N-am de gand sa reiau povesti de mult spuse ci era doar o referire la "criticile" de mai sus. Chiar trebe sa fii atins bine de nobletea mai sus pomenita ca vazand trofee "dupa care-ti curg balele" sa te impiedici de faptul ca stapanul nu le-a si "poleit" un pic.

1. Gusturile nu se discuta, dar daca omul/asociatia isi prezinta trofeele la un targ/expo macar sa arate cum trebuie, iar galbenul natural al osului e foarte frumos si el bineinteles, nimeni nu contesta asta. 
2. Hidrogenul perox. a fost doar o varianta pt. cateva cranii tare baltate (chiar daca acum critic bihorenii mei, ca acolo e ala cu pete).
3. Treaba cu "nobletea vanatorului" ne distinge de vanatorii pt. bucatarie.
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2357
  • كافر
« Răspuns #17 : Septembrie 25, 2009, 12:39:32 a.m. »
Ah, la vanatorii pentru bucatarie m-ai lovit in plin. Cand ai sa ami vanezi elan, incearca sa-ti gasesti niste parteneri din Newfoundland. O sa te instruiasca ei in adevarata traditie a vanatului.... de la metode, etica...pana la tabloul de vanatoare. As pune niste poze, dar mi-e drag de ecranul asta de monitor, sa nu crape...
La punctul trei am atatea de comentat ca nu vreau sa mai spun nimic. Inca nu va cunosc personal si nu vreau sa va suparati. Ar fi de mentionat ca fiecare respecta vanatul in felul lui.
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline claudiu

• Moderator
« Răspuns #18 : Septembrie 25, 2009, 12:49:52 a.m. »
Ar fi de mentionat ca fiecare respecta vanatul in felul lui.

Amin.
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline aedob04

• Moderator
  • Mesaje postate: 1162
« Răspuns #19 : Septembrie 25, 2009, 12:57:23 a.m. »
Torro, lasa ca am vazut si eu canadienii mei ce au facut cu elanii sau cu whitetail-ii, am si eu poze cu care s-ar putea sa se sparga ecranul, dar chiar asta vreau (vrem), sa impartim putina cultura vanatoreasca, ca doar nu suntem pe photobucket sau guns-against-animals.com . Asa am fost invatat in scoala si de catre batranii cu care am avut norocul sa ii intalnesc si sa stau de vorba. In Germania mi-au spus ca din moment ce sunt vanator am inca o diploma, ei stiau ca nu e usor d.t.p.v sa fii vanator la ei. Tot ce tine de notiunea "nobletea vanatorului" mai sus amintit ne reprezinta(!!) in fata multora (nevanatori) care cred ca totul e doar pt. a fi bumm la sfarsit.
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline jon2004

• Membru important
  • Mesaje postate: 122
« Răspuns #20 : Septembrie 25, 2009, 11:28:09 a.m. »

Si nu impusca mai mult de un iepure la o iesire, nu pusca niciodata capra sau ied, etc.
Astazi regulile sunt altele....

Regulile sunt altele si vanatorii sunt mai multi si nu se multumesc sa impuste doar un iepure la o iesire . Daca se poate cat mai mult si cat mai mare  .

La vremuri noi , legi noi!

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1418
« Răspuns #21 : Septembrie 26, 2009, 12:43:38 a.m. »
Domnilor !
perhidrolul nu este un moft al anei anumite paturi sociale ci o necesitate impusa de nasul uman ! Poti sa fierbi un trofeu cit vrei daca nu-l dai cu perhidrol nici pe perete nu-l pui numai daca ai un defect serios la nas.Perhidrolul a facut sa dispara mirosurile neplacute si ca efect secundar sa albit si craniul .....sa nu uitam ca albul este culoarea curateniei si asa sa format "gustul" pentru cranile albe ....adica curate si nemirositoare. Dar sa nu uitam ca scopul principal nu a fost albirea ci posibilitatea de a expune aceste crani fara sa miroase. Apropo la inceputuri se pastra doar osul fruntii cu cilindri tocmai pentru ca numai asa se putea expune trofeul doar fiert ....fara sa-ti suceasca nasul.

Violiv...  in 1900 ardealul,banatul ,bucovina erau sub administratie austro-ungara si am citit carti in care chiar vinatori maghiari povestesc cum mai treceau pe valea  oltului si jiului pina adinc pe teritoriu romanesc, poate erau teritorii regale dar sigur aveau paznic de vinatoare.
Adevarul despre moralul de azi ai celor care i-au pusca din cui ( adica scorbura) il vezi cel mai bine numarind peturile pe marginae piriurilor. Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar acel taran gospodar de odata a disparut. Azi am mostenit cultura de CAP si e aproape imposibil sa cladesti o societate vinatoreasca, responsabila de soarta vinatului , pe o asemenea temelie fara sa faci ordine "nemteasca". Asta e parea mea ...sigur nu inseamna ca e si corect ce spun.
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline the deer hunter

• Membru important
  • Mesaje postate: 513
  • Great things are done when men and mountains meet
« Răspuns #22 : Septembrie 26, 2009, 04:44:16 a.m. »
 :o :o :o :) :D
Cat ma bucur ca am inviat toti dintr-odata pt ca in ultima vreme era asa o somolenta.
 :)
Intrucat ma pozitionez undeva la mijloc am fost facut sita in focul incrucisat iar cu ultimele picaturi de viata  am sa trag si eu cateva focuri
1)JOS PALARIA IN FATA ORGANIZATORILOR CA AU AVUT O IDEE SI AU PUS-O SI IN PRACTICA SI MULTUMIRI PT POZELE POSTATE PT CA AM  AVUT SI EU OCAZIA SA VAD NISTE ANIMALE PE CARE NU LE-AS FI VAZUT NICIODATA.
Iar acum gata  cu prietenia :D:
2)si eu sunt vanator de bucatarie si marturisesc ca nu simt nici o vinovatie ,ba chiar simt o mare satisfactie(ce-i drept foarte lumeasca) gustand toate 'bucatele'.In cel mai rau caz pot fi acuzat ca fiind de 'moda veche' intrucat asta a fost moda pe planeta in ultimele mii de ani.in ciuda faptului  ca m-am atasat foarte tare de pastrame/salamuri/fripturi/etc imi gasesc si resurse launtrice foarte puternice  sa fac un nr foarte mare de expeditii ce  ma consuma fizic si sufleteste de multe ori pana dincolo de limitele umane.Toate acestea le fac fara sa trag un foc desi as putea sa trag sute,sperand si fiind convins 100% ca dupa urmatoarea creasta ,in urmatorea vale ,sta cerbul cu coarnele de aur,mistretul cu colti de argint ,o capra neagra cat o antilopa sau insusi Mobydick.
3)cu nobletea  vanatorului ,desi nu are nevoie,o sa fac echipa cu @eltorro si o sa spun ca nici nu stiu de unde sa incep.Este un concept in care cred,il iubesc,am o definitie proprie  si  este extrem de greu sa vad  o definitie unanim acceptata.L-am vazut facut terci  de catre oameni care incearca sa-l perpetueze(de aceeasi maniera in care @8x57 povestea despre cat de ridicol a devenit 'botezul vanatorului' in multe cazuri)
4) perfect de acord in ceea ce priveste curatarea capetelor si mentinerea lor intr-o forma cat mai buna ,albe si curate sunt  in mod cert si preferinta mea,le inteleg si pe cele ingalbenite,cu un pic de patina dar orice peste pt mine se traduce in dispret fata de animal
5)in ceea ce priveste unele din animalele braconate,daca au fost vanate de un singur om,folosind o arma .,imi vine foarte greu sa gasesc  o problema de ordin moral(o inteleg pe cea legala),atata timp cat o face pt nevoile personale.
Mi se pare extraordinar  faptul ca este urat de moarte un om care are atata pasiune incat isi rsisca niste ani din viata pt a vana un animal salbatic pe care un grup de oameni printr-un set elaborat de reguli,au decis sa il faca proprietatea lor.

Spun asta pt ca de mii de ani cel care era destul de priceput si cunostea animalul atat de bine incat sa-i insele simturile ,era rasplatit pe buna dreptate cu un animal.Restul NU VANAU.Seturile interminabile de reguli pe care le avem acum sunt extrem de vremelnice in negura interminabila a vremurilor si sunt nenaturale facand ca indivizi care in mod normal in natura  ar cadea  prada selectiei naturale sa obtina trofee de vis si culmea culmilor mai sunt si admirati pt asta.
Singura parere de rau ,de altfel uriasa,pt animalele braconate ,este ca trofeele nu pot fi admirate public,sa li se acorde respectul pe care il merita  ci stau ascunse prin beciuri care este o bataie de joc.
6)toporul ala pus pe coarnele cerbului face un tablou atat de tragic  ca ar merita sprijinit deasupra urechilor celui care l-a pus acolo(paradoxal,s-ar putea sa fie un cetatean care se pretinde nobil vanator).
RESPECTE
bazil

PS:@ aedob/si ca sa te simti vinovat ca ai creat un monstru acum va trebui sa vanez si mai mult pt bucatarie pt ca tocmai ce mi-ai dat o reteta de carnati  de o bunatate ce nu o pot exprima in cuvinte(si datorita faptului ca am gura plina permanent)  ::):)

PPS:scuze @apollyon ca ne comportam cu topicul precum un taur intr-un magazin de portelanuri
« Ultima Modificare: Septembrie 26, 2009, 08:21:34 a.m. de the deer hunter »
When is the last time you've done something for the first time?

Offline claudiu

• Moderator
« Răspuns #23 : Septembrie 26, 2009, 09:42:59 a.m. »
Apropos de astfel de evenimente din trecut, am vazut cu ochii mei rezultatul unei astfel de vanatori pentru bucatarie. Mai exact, cei implicati, fericiti ca au rapus un cerb ce lejer depasea 250 kg, nu reuseau sa se imparta asupra trofeului. Asa ca au luat toporul si l-au partajat fix in doua. Prajina ce am vazut-o eu avea cca 1,20-1,30 m si 8 ramuri, din care cea a ochiului de peste 40 cm!
De altfel, cate trofee nu au sfarsit ingropate? Cate nu au fost vandute unor cetateni straini, care apoi s-au impaunat cu ele?

Discutand cu un astfel de "vanator de bucatarie", umblat prin paduri de vreo 30 de ani si care a vanat multe, multe animale, l-am rugat sa ma ajute, sa ma asiste sa gasim un loc de boncanit, ca am autorizatie la cerb. Mi-a marturisit sincer ca habar nu are, ca in perioada asta nu a vanat cerb niciodata pentru simplul motiv ca pute carnea...

Offline violiv

• Moderator
  • Mesaje postate: 1165
« Răspuns #24 : Septembrie 26, 2009, 10:24:25 a.m. »
"Nu vreau sa jignesc pe nimeni dar acel taran gospodar de odata a disparut. Azi am mostenit cultura de CAP si e aproape imposibil sa cladesti o societate vinatoreasca, responsabila de soarta vinatului , pe o asemenea temelie fara sa faci ordine "nemteasca". Asta e parea mea ...sigur nu inseamna ca e si corect ce spun."

Nu e numai parerea ta, suntem multi foarte de acord cu ea si foarte indarjiti in privinta CAP-istilor ce rad orice vietate cu orice ocazie ca si a "tragatorilor moderni" care trag la orice numa de dragu de a trage. Si de multa vreme (uite acusi 20 de ani) plangem dupa un pic de "ordine nemteasca" si nu numa la vanatoare.

Off topic, cu scuzele de rigoare: cu ceva ani in urma, un prieten "Martor al lui Yehova" se intorcea din Germania de la o conferinta a "lor". Venea cu o masina proaspat cumparata, ieftina-ieftina dar cu verificarea tehnica expirata. "Ghinionul" a facut sa calce o minora regula de circulatie si politistul (altfel, de-a dreptul invizibili dar prezenti pe loc la orice mic eveniment) l-a oprit. La controlul actelor a constatat contraventia majora si l-a taxat cu o amenda semnificativa.....intre timp a observat ca purta o insigna a "martorilor" si, din vorba in vorba au ajuns la concluzia ca impartasesc aceeasi convingere. Politistul a terminat de scris amenda, a scos bani din portofelul personal si i-a pus la dosarel. Romanul a ramas gura-casca si l-a intrebat de ce i-a mai dat amenda daca tot avea de gand sa-l ierte. Neamtul a raspuns "nemteste": el nu poate calca legea ca de aia e politist dar ii acorda "ajutorul fratesc" de a-i plati amenda.  ??? :o
Cam asta este "corectitudinea nemteasca" si cred ca nici nepotii mei nu vor ajunge s-o traiasca pe plaiurile noastre.

Din nefericire pentru noi, traim in Europa si, asa cum am mai spus-o de multe ori, singura sansa de a mai vana ceva in urmatorii ani ar fi instituirea macar a unei ordini "unguresti" daca nu "nemtesti" si pe la noi si abandonarea ideii cum ca "vanatul e un bun al intregului popor".

SMF spam blocked by CleanTalk
SMF 2.0.15 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Simple Audio Video Embedder

ModernDark64 design by BlocWeb