Vanatoare in Romania

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Autor Subiect: Bata 20-09-2009  (Citit de 5431 ori)

Offline Apollyon

• Moderator
  • Mesaje postate: 1028
Bata 20-09-2009
« : Septembrie 21, 2009, 08:08:38 p.m. »
Anul acesta am vizitat si eu expozitia de la Bata. Totul a fost frumos...mancare buna, voiosie, muzica buna, etc. M-am intalnit de asemenea cu prieteni forumisti: Fox, Sharshooter, Mircea era in zona si Flutur dupa spusele lui Mircea da nu ne-am intalnit.
Nu am facut multe poze insa cele pe care le-am facut le postez. Trofee putine insa foarte frumoase, la tap Timisul sta de departe cel mai bine, la cerb Aradul iar la mistret treaba e impartita.

http://i93.photobucket.com/albums/l69/Drinovanpaul/DSCF4439.jpg[/IMG]

Standul unui "impaietor" de clasa

Alt stand

Si "mistreata" care urma sa fie hartuita de caini....a fost un spectacol pe cinste.
« Ultima Modificare: Septembrie 21, 2009, 08:22:05 p.m. de Apollyon »

Offline Apollyon

• Moderator
Re: Bata 20-09-2009
« Răspuns #1 : Septembrie 21, 2009, 08:23:39 p.m. »
Si cel mai lung trofeu de mistret pe care l-am vazut in viata mea....depasea cu usurinta 25 cm.

Offline claudiu

• Moderator
  • Mesaje postate: 3389
« Răspuns #2 : Septembrie 22, 2009, 06:06:55 p.m. »
Daca ai fi claxonat din timp, poat ne vedeam pe acolo. La anul sa anunti din vreme evenimentul, ok? Poate ne vedem mai multi pe acolo si dezbatem impreuna niste probleme vanatoresti...  ;)
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline Milo

• Moderator01
  • Mesaje postate: 1114
« Răspuns #3 : Septembrie 22, 2009, 08:08:43 p.m. »

Standul unui "impaietor" de clasa

nu e chiar stand o masuta luata in viteza
 :-[ :'( :-\  din pacate, cu oarece rusine, atat am reusit sa ma organizez, ma luat cam pe nepregatite toata treaba. dar acum am vazut ce e pe acolo si am timp berechet sa ma organizez pana la anul  ;) sa ma prezint si eu cu un stand ca la carte

foarte buna miscarea, am ramas placut surprins de ce am vazut acolo, nu mi-a venit sa cred ca totusi suntem in RO si e actiune la a doua incercare...si unde mai pui ca e intr-un sat uitat de lume si nu intr-un oras mare arhiplin si cu multa publicitate

vin si eu cu vreo 2-3 poze, viitorul arata bine.  ;)

un mester de mare clasa

Offline claudiu

• Moderator
  • Mesaje postate: 3389
« Răspuns #4 : Septembrie 22, 2009, 08:18:08 p.m. »
Mesterul iesta sa tot fie din Arad si sa aiba un nume neaos ardelenesc?  ::)
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline Milo

• Moderator01
« Răspuns #5 : Septembrie 22, 2009, 08:33:03 p.m. »
el e! are si semnatura pe manerul cutitului   ;)

Offline aedob04

• Moderator
  • Mesaje postate: 1162
« Răspuns #6 : Septembrie 22, 2009, 09:34:46 p.m. »
Frumoasa initiativa si dupa cum vad chiar peste asteptarile celor implicati. Mesterul asta de cutite are ceva reclama pe net?? Cum da omul de el, are cutite foarte frumoase.
Dar ... ce saracia cauta toporul pe trofeul ala?? Apoi, daca tot a iesit omul cu trofee (foarte frumoase!!) la expozitie putin hidrogen peroxid putea pune pe unele inainte de a le expune, asa sa dea trofeul adevarata-i frumusete. De tintele cu care sunt prinse de panoplii unele trofe nu mai vorbesc. Pacat, caci chiar sunt piese foarte frumoase, dar trebuie sa stim sa ne vindem(expunem) marfa vanatoreste.
Panopliile din poza lui @Milo sunt extraordinare.
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline Milo

• Moderator01
« Răspuns #7 : Septembrie 22, 2009, 09:40:45 p.m. »
daca ai nevoie de contactul mesterului  te ajut eu... pe net nu dai de el  ;)
probabil ar fi ca si in bancul ala "daca as fi avut email acum eram om de servici la Microsoft, dar asa fara email am ajuns milionar"  ;D

sper ca incet incet odata cu aceste activitati lumea sa vina sa vada, sa schimbe pareri si sa aduca un plus de calitate culturii vanatoresti din Romania
e greu de vorbit de peroxid si alte sisteme de fixare ale trofeelor... dar poate in cativa ani, o sa crestem si noi la un nivel mai european  ;)

Offline aedob04

• Moderator
  • Mesaje postate: 1162
« Răspuns #8 : Septembrie 22, 2009, 09:53:19 p.m. »
@Milo, chiar cu riscul ca iar sunt luat iarasi drept "critic permanent", dar cateva trofee parca au venit de la abator, lovite sau de pe sosea culese (sange, necuratate, batute de vreme etc.) Sunt unele trofee dupa care imi curg balele si e pacat caci expuse si ingrijite frumos ridica respectul in ochii tuturor.
Hidrogen peroxid (30%) pot trimite oricui in Romania la bani marunti, dati-mi un pm cei interesati.
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline Apollyon

• Moderator
« Răspuns #9 : Septembrie 22, 2009, 10:30:11 p.m. »
Unele trofee sunt foarte vechi!!! Cei doi cerbi de la jud Arad (daca retin bine) sunt vanati la inceputul anilor '70 deci au aproape 40 de ani. haideti sa va mai spun un secret....sunt foarte multe trofee exceptionale in tara (cunosc si eu cateva) insa nu se poate face multa mediatizare din mai multe motive...ce vedem inscris pe tabele si premiate sunt foarte putine, insa asta nu inseamna ca nu sunt altele care le depasesc.....cu timpul o sa apara. ;)

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1418
« Răspuns #10 : Septembrie 22, 2009, 11:15:12 p.m. »
Braconajul tot braconaj ramine  ....chiar daca sa facut pe vremea epocii de aur 
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline Apollyon

• Moderator
« Răspuns #11 : Septembrie 23, 2009, 08:55:52 a.m. »
Viktor....cum se facea vanatoare acum 30-40 de ani dupa standardele de astazi e braconaj. Bunicul meu care era vanator crezi ca a mers vreodata dupa autorizatie cum se merge astazi? Nici vorba. Deci treaba cu braconatul e relativa.... si ce astazi e vanatoare maine e braconaj insa asta nu ia din  valoarea si frumusetea trofeelor. Bineinteles ca nu ma refer la "vanatoarea" cu laturi sau alte ticalosenii de genul asta. Iar daca vrei sa o luam dupa litera legii nu stiu cati dintre noi ar putea sta drepti ;).   

Offline Milo

• Moderator01
« Răspuns #12 : Septembrie 23, 2009, 10:09:07 a.m. »
@Milo, chiar cu riscul ca iar sunt luat iarasi drept "critic permanent", dar cateva trofee parca au venit de la abator, lovite sau de pe sosea culese (sange, necuratate, batute de vreme etc.) Sunt unele trofee dupa care imi curg balele si e pacat caci expuse si ingrijite frumos ridica respectul in ochii tuturor.
Hidrogen peroxid (30%) pot trimite oricui in Romania la bani marunti, dati-mi un pm cei interesati.

tocmai de aia am zis ca poate incet incet o sa deprinda lumea si cultura trpfeelor. cum sa le prepare si cum sa le pastreze. cati crezi ca stiu sa faca asta la mine la grupa? nimeni... in alte grupe nici atat. crezi ca sa streseaza in vreun fel? NU ! ramane sa speram ca oamenii o sa inceapa sa prinda gustul pentru frumos si cultura vanatoreasca...probaibil miscari de astea o sa ii faca macar pe cativa mai luminati

Braconajul tot braconaj ramine  ....chiar daca sa facut pe vremea epocii de aur 
intr-un fel e de condamnat ...in rest nu...
daca e sa luam ca de sute de ani tot ce a fost mai bun in tara asta a fost pentru straini, si NU NU NU pentru omul de rand. si obiceiul se pastreaza si in zilele noastre chiar si in vanatoare sau altceva, cati vanatori de rand au voie sa puscte un caprior frumos odata in viata... cam slab daca nu e om cu stare cu relatii si mai ales cu bani!
asa ca romanul isi pastreaza si cealalta latura veche cam din aceeasi perioada, haiducia
nu-mi dai imi iau singur... si asta e un compromis cu care o sa mai defilam o perioada din pacate.
« Ultima Modificare: Septembrie 23, 2009, 09:58:43 p.m. de Milo »

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1418
« Răspuns #13 : Septembrie 23, 2009, 09:31:44 p.m. »
insa nu se poate face multa mediatizare din mai multe motive...ce vedem inscris pe tabele si premiate sunt foarte putine, insa asta nu inseamna ca nu sunt altele care le depasesc.....cu timpul o sa apara. ;)

Vezi tocmai ca "nu se poate face mediatizare din mai multe motive " e faptul care da de gindit. Adica daca am un trofeu ce trebuie sa-l acund inseamna ca ceva nu e in ordine. Citesc carti scrise la inceputul anilor 1800 si deja pe vremea acea (cind nu exista  CIC) erau foarte clare autorizatile de vinatoare,aveai permisiunea gestionarului sa vinezi era legal daca nu......se numeste altfel. Si mai este  o treba ! dupa vinatoare informai gestionarul fondului despre rezultatul vinatorii , ii aratai trofeele dobindite sau spuneai unde au ramas animale ranite.
 Adevaratele peroade de haiducie au fost pe vremea razboaielor dar acolo intervin mult prea multi factori care nu se judeca neaparat dupa legile scrise si nescrise ale vinatorii.
Ce azi e legal miine nu devine braconaj . Vinatoarea fara acte in regula se numeste braconaj !
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline violiv

• Moderator
  • Mesaje postate: 1165
« Răspuns #14 : Septembrie 24, 2009, 10:55:20 p.m. »
Aia se intampla la vest de Tisa. La noi, prima lege care a ingradit dreptul ORICUI de a merge la vanatoare a aparut in preajma lui 1900 si a fost impusa de presiunile vestice si pusa in practica de unul din celebrii nostri regi nemti (care a facut si multe chestii foarte bune, de altfel). Numa ca aici nu prea ne-a nimerit. Tot atunci s-a facut si prima "impartire" administrativ-teritoriala a fondurilor. Pana atunci, numa pe fondurile regale exista paznic, in rest nu trebuia "raportat" nimanui nimic. Asa eram noi mai "tarani" si nu trebuia sa dam socoteala nimanui cand mergeam la vanatoare.

Strabunicul si bunicul meu luau flinta "din cui, de dupa usa" si mergeau sa puste un iepure sau un tap sau un cerb sau un mistret dupa "legea pamantului" nu dupa "legea nemteasca"; cand au venit comunistii la putere o arma au predat-o si una au ascuns-o si au continuat sa vaneze asa cum invatasera....unii o mai fac si astazi...
Si nu impusca mai mult de un iepure la o iesire, nu pusca niciodata capra sau ied, etc.
Astazi regulile sunt altele, trebe sa ne supunem da' undeva adanc in sufletul oamenilor mai in varsta e sadit ca nu trebe sa deschizi gura, ca orice gand transformat in soapta e dus si de vant si de frunze mai departe si nu se stie niciodata cand regimul se poate schimba iar si sa ai de tras pentru chestii de mult intamplate. Si multa vreme n-o sa schimbe asta.

Cat despre "aspectul comercial" sau "de vitrina" al trofeelor, sincer, mie albul rezultat dupa tratamentul cu peroxid mi se pare artificial si chiar urat. Prefer oricand galbenul natural al osului, chiar patat cu nuante mai inchise. Niciodata n-am tratat cu apa oxigenata un trofeu si nici n-o so fac, indiferent de "reguli de buna purtare", tot asa cum n-o sa fac o gramada de alte chestii ce tin de "nobletea vanatorului". N-am de gand sa reiau povesti de mult spuse ci era doar o referire la "criticile" de mai sus. Chiar trebe sa fii atins bine de nobletea mai sus pomenita ca vazand trofee "dupa care-ti curg balele" sa te impiedici de faptul ca stapanul nu le-a si "poleit" un pic.

Va rog frumos sa ma iertati da' chestia asta e peste puterile mele. Pe undeva va inteleg da' n-o sa fiu in stare s-o fac si de va fi sa se dea si "lege scrisa" in privinta asta atunci o sa trag "la cartoane" pe aici si o sa vanez asa cum stiu eu printr-un coltisor de lume pe unde s-o mai putea face asta cu un batran Mosin sau cu o ultra-moderna "lopatica" fara sa se uite nimeni chioras la mine.

P.S. si placile si cutitele sunt adevarate bijuterii - chiar am ramas gura-casca vazandu-le! Bravo realizatorilor!
Vreau si eu unul cu lama "batuta" si corn de bivol, negru si urat  ::) chiar daca se vinde fara cutie poleita  ;D

SMF spam blocked by CleanTalk
SMF 2.0.15 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Simple Audio Video Embedder

ModernDark64 design by BlocWeb