Vanatoare in Romania

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Autor Subiect: Muzeul cinegetic Posada  (Citit de 2161 ori)

Offline claudiu

• Moderator
  • Mesaje postate: 3389
Muzeul cinegetic Posada
« : Martie 22, 2009, 02:07:15 p.m. »
Se gaseste in localitatea ce acelasi nume de pe DN 1:

"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline aedob04

• Moderator
  • Mesaje postate: 1162
Re: Muzeul cinegetic Posada
« Răspuns #1 : Martie 23, 2009, 01:16:22 a.m. »
Ghidusule, dar cum ai fotografiat toate astea? A plecat ghidul la cafea , sau?? Ma bucur in schimb ca nu ai pus si pozele ursilor aia jalnic impaiati. Trofee deosebite, pacat ca am facut greseala sa merg cu familia, caci acolo trebuie degustate trofeele, ai nevoie de timp mult.
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline vanatorulroman

• Membru important
  • Mesaje postate: 73
« Răspuns #2 : Martie 23, 2009, 11:27:40 p.m. »
Excelent!
Multumim Claudiu!
Eu nu am avut ocazia sa vad aceste minunatii inca.

Offline aedob04

• Moderator
« Răspuns #3 : August 20, 2012, 06:09:07 p.m. »
Buna ziua,

Plecat in concediu prin tara si trecand prin Posada, nu am putut sa las muzeul ne-revizitat. Parca acum mi-a placut mai mult, parca acum am apreciat mai cu considerare ce vad, ... parca a fost mai frumos decat acum cativa ani. Revizuind postarea mea din 2009, de data asta ma bucur ca am fost cu familia si cu inca cativa prieteni care au ramas profund impresionati de complexitatea activitatii de vanatoare, impreuna cu toate aspectele invizibile ce le integreaza. Stand de vorba cu administratorii muzeului am aflat si lucruri triste, zestrea de trofee, dupa revolutie s-a imbogatit din pacate doar cu un singur trofeu!!!!!
Poate veti avea DUMNEAVOASTRA stimati forumisti trofee de lasat pt. in scop nobil muzeului.

S-au deschis inca 2 nivele (etajul1 "Colt din Delta Dunarii" + alte trofee din tara- etajul 2 "Africa") vizitabile pe cativa lei plus fata de biletul standard. Atat cel despre Delta Dunarii cat si Africa sunt jalnice rau si sarace. Este de apreciat incercarea de extindere a temelor dar ar fi bine sa fie facut cu cap si luand prim punct de vedere calitatea trofeelor expuse/montate. 4 labe de elefant, 2 colti de fildes, un Kudu chel (!!) si o piele de zebra "decupata" mi se pare prea putin din Africa, in "Delta" pelicanul avea gatul rupt si paiele+pungile de sub piele salutau vizitatorii, ratele erau parca supte de tarantule, vulpea avea scolioza si era si asa mai lunguiata decat un teckel, iar pozele cu lipovenii mi s-au parut prea putine si prost amplasate.

P.S. Milo cred ca ai iesi de acolo plangand cu venele taiate!  suicide

Lasand la o parte aceste doua nivele, parterul muzeului cu exponatele nenumarate (neimpaiate!!) sunt sigur ca sunt ravnite de multe tari, ... iar Sadoveanu mi s-a parut acum prieten intelept, plin de calitati si experiente adevarate  si nu (!) ... un autor plictisitor din lectura obligatorie a liceului! Deasemenea gasesc de bun gust si foarte frumoase citatele inserate printre trofee!
Intr-un cuvant, recomand acest tuturor celor interesati de vanatoare!!

... voi reveni si cu alte poze!

Offline claudiu

• Moderator
  • Mesaje postate: 3389
« Răspuns #4 : August 20, 2012, 06:22:25 p.m. »
Trofeul singular de cerb e cel donat? Eu nu retin sa il fi vazut. Cine l-a doborat? La cat e evaluat?
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline aedob04

• Moderator
« Răspuns #5 : August 21, 2012, 12:04:28 a.m. »
Nu mai stiu, era unul mare de tot, intrat in patrimoniu, vanat de un neamt, care a dispus de el pt. muzeu!!! Interesant nu??

Offline vali201888

• Membru important
  • Mesaje postate: 2
    • https://www.vadrexim.ro/
« Răspuns #6 : Martie 14, 2018, 09:39:28 a.m. »
Intresant muzeu
Anvelope Vadrexim si jante Orice autovehicul.

SMF spam blocked by CleanTalk
SMF 2.0.15 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Simple Audio Video Embedder

ModernDark64 design by BlocWeb