Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Paznic de vanatoare sau braconier  (Citit de 2761 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Ciprian

• Membru important
  • Mesaje postate: 18
Paznic de vanatoare sau braconier
« : Martie 03, 2012, 01:35:47 p.m. »
In unele zone din tara noastra,in anuminte fonduri de vanatoare se face ca,chiar paznicul de vanatoare este cel mai mare braconier!
Pana la urma el pazeste animalele sau animalele se pazesc de el?

Offline Ciprian

• Membru important
Re: Paznic de vanatoare sau braconier
« Răspuns #1 : Martie 03, 2012, 04:07:45 p.m. »
Ce parere aveti?

Offline Marius

• Membru important
  • Mesaje postate: 213
« Răspuns #2 : Martie 04, 2012, 10:14:22 a.m. »
In unele zone din tara noastra,in anuminte fonduri de vanatoare se face ca,chiar paznicul de vanatoare este cel mai mare braconier!
Pentru ca afirmatia sa fie adevarata, "unele" trebuie inlocuit cu "multe" si "anumite" cu "majoritatea".

Offline aedob04

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1112
« Răspuns #3 : Martie 04, 2012, 04:16:45 p.m. »
Pentru ca afirmatia de mai sus sa fie adevarata ar trebui date exemple - chiar fara a numi persoana/persoanele respective. Altfel e doar un nou topic de barfa si discutii fara rost. norocel
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline Marius

• Membru important
  • Mesaje postate: 213
« Răspuns #4 : Martie 04, 2012, 07:06:20 p.m. »
Pentru ca afirmatia de mai sus sa fie adevarata ar trebui date exemple - chiar fara a numi persoana/persoanele respective. Altfel e doar un nou topic de barfa si discutii fara rost. norocel
Vrei exemple? De ce? Eu stiu ca se cheama barfa atunci cand vorbesti pe la spate pe cineva anume, nu la modul general.
Oricum, cine chiar merge la vanatoare are destule exemple.
Eu pot da cateva:
-Cu ani in urma, in IL,  paznicul fondului Gura Ialomitei un anume Benone, a fost gasit la un control de rutina al politiei cu vanat in portbagaj pentru care nu avea autorizatie, si nici n-ar fi avut cum, ca nu era sezon.
-Sezonul care tocmai s-a incheiat, am auzit ca paznicul unui fond din Balta Ialomitei a fost gasit impreuna cu ceva vanatori fara autorizatie la trecerea cu bacul, cu vanat in masina. Nu spui cine, pentru ca nu am vazut vreo informare oficiala, dar stiu despre cine e vorba, paznic vechi.
-Un paznic de vanatoare si-a luat un 22lr. Intamplator stiu cam cate cartuse cumpara pe sezon si mai stiu ca situatia fondului s-a deteriorat
-Ultima zi de vanatoare la fazan, cu vreo doi ani in urma. Un vanator cu un caine si paznicul fondului. Fazani, canci! La un moment dat, paznicul impusca un iepure. La alt moment dat, vanatorul vede un mistret. Cand ii spune paznicului, acesta intra in trepidatii: unde, cum, era mere, incotro s-a dus, alea alea.
-Inchiderea la fazani. Paznicul in masina lui in fata, un vanator vechi si doi vanatori la prima lor vanatoare in masina lor in spate. La un moment dat, paznicul opreste masina, scoate pusca pe geam si trage la un stol de potarnichi ce statea zgribulite pe zapada. Ia trei bucati apoi merg intr-un loc unde impusca tot din masina trei gaini de fazan.
Mai stiu, dar ce rezolv? Sunt sigur ca toata lumea stie.
Ca sa previn intrebari de genul "ce masuri ai luat?" va spun ca eu vanez in fiecare sezon pe multe fonduri, in special la pasaj, pentru mine grupa nu exista si nu sunt atasat in vreun fel de vreun fond. Las pe cei care gospodaresc fondurile respective sa-si rezolve problemele fondurilor si paznicilor lor, fiind direct interesati. Dupa cum se vede, nu prea pot face sau nu prea vor sa faca mare lucru.
Nu cred ca postarea mea sa mire pe cineva care cunoaste situatia de pe la noi, dar situatia din teren, nu din reviste sau rapoarte.

Online DAC

• Membru important
  • Mesaje postate: 1016
« Răspuns #5 : Martie 04, 2012, 08:30:54 p.m. »
Ce parere aveti?

Buna  0444

Din pacate pentru noi , din fericire pentru paznici situatia este ....
Stiu si eu (ca si foarte foarte incepator in ale vanatorii) multe fonduri (vreo 12 ) pe care stiu sigur nu numai ca paznicul braconeaza dar si ..vinde "autorizatii" , asta vreau...oficial e atat dar cum eu sunt .....costa atat....

Stiti ce e mai grav ? nu o fac pe ascuns sau cu vreo teama lucru care ma face sa cred ca au clienti "buni" amatori de chilipiruri si distractie gratuita ce pot oferi protectie in fata legii.
@Marius vorbea de munitie ...la un moment dat am spus (poate ca si multi altii) ca la un control extrem de simplu de verificare incrucisata intre registrele armurierilor , intrarile in poligon,participarile la vanatorile organizate legal si numarul de autorizatii cumparate se constata ca un numar covarsitor de vanatori trag cum spunea cineva ca n "Viet...fuckin'...NAM!!!"  sau au o rata de lovire a tintei de 0.5 % ....ciudat la o vulpe nu iese nimeni...sau nu asa de ciudat daca ne gandim ca  pentru un caprior e nevoie de 20-30 de cartuse ca sa cada..la vulpe ar trebui macar 50  333

norocel

In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1441
« Răspuns #6 : Martie 05, 2012, 12:49:31 a.m. »
E greu sa-i spui cuiva care lucreaza pentru a castiga un ban sa nu fure cand ii dai salar de 100€. Adica apare grupa cu Defender, M klasse , blaser ,& co si bietu om sa ramana cu coloana dreapta cand majoritatea acestor oameni  vor sa-l cumpere  la kilogram.
Nu spun ca acei paznici ce pot fi cumparati sunt  chiar victimele capitalismului  dar pe undeva trebuie sa recunoastem ca zilnic li se aduce aminte  ca nu e bine sa te pisi contra vantului.

Situatile create asa sunt mult mai complexe decit o afacere murdara.  Asta e ca problema bauturii -- nu stii daca femeia se cearta  pentru ca barbatul bea , sau barbatul bea pentru ca femeia striga .

Problema e ca vanatorii din start nu respecta paznicii, paznicului ii este greu sa-si impuna respectul atata vrenme cat practic de la grupa isi primeste painea. Daca paznicul ar fi angajatul statului ,un fel de politist in padure, s-ar schimba situatia. Practic asa ar fi normal ca daca vanatul e al statului atunci si paznicul sa fie platit de stat . Paznicul sa-si faca treba si observatile sa le trimita catre ministerul silviculturii.  Problema e ca pentru  o asemenea rezolvare cel putin 50% din paznici ar trebui sa aibe studii superioare in domeniul vanatorii ,silviculturii si agriculturii......
Tot sistemul de astazi nu este interesat ca paznicii sa aibe studii superioare si  (sau) un cuvant de spus in  administratia terenurilor de vanatoare.  Asa putem sa dam in ei cu pietre dar trebuie sa o facem in idea ca noi vanatorii (cei care le platim salarul) ii fortam sa ramana in acest statut de sluga. In cazurile mai fericite se asculta parerea paznicului dar in luarea decizilor nu au cuvant.
Daca stam sa ne gandim ce conditii trebuie sa indeplineasca un om sa devina paznic de vanatoare ne dam seama cat suntem de nepretentiosi atunci cand e vorba de pricepere si incredere. Apoi suntem stupefiati  ca omul braconeaza............ si mai si suntem convinsi ca EL e vinovat de situatia creata.
« Ultima Modificare: Martie 07, 2012, 12:05:33 a.m. de 8x57 »
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline Milo

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1100
« Răspuns #7 : Martie 05, 2012, 09:47:45 a.m. »
situatia la fondurile private e putin mai luminata decat la AJV -uri
cu salariu de 300-400 eur si masina la dispozitie, prima de 1.000 eur pentru braconier prins...

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #8 : Martie 05, 2012, 11:54:34 a.m. »
Pana la urma el pazeste animalele sau animalele se pazesc de el?

Banuiesc ca postarea  asta nu la asociatile private se referea.
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline Ciprian

• Membru important
« Răspuns #9 : Martie 08, 2012, 06:15:44 p.m. »
Chiar la asociatiile private!! se face asa ceva

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #10 : Martie 08, 2012, 11:53:28 p.m. »
Cine e membru la o asociatie privata care are asa paznic  e bine sa se reorienteze. Au fost si la noi cazuri dinastea dar astia sunt oameni care "gospodaresc"  terenurile in asa fel incat de la inceput se inteleg ca vor bracona. Adica in 2-3 ani rad terenul si apoi pe baza cotelor de recolta din anii trecuti vand dreptul de vanatoare pe urmatorii 7-8 ani. Oameni entuziasti care sa  cumpere intodeauna se gasesc....apoi  incetisor i-si dau seama ce sa intamplat. De obicei daca noi vanatori nu sunt destul de puternici financiar asociatia se desfiinteaza si terenul se imparte intre asociatile vecine.
In cazurile astea paznicul nu e de vina, pur si simplu e doar o piesa  necesara la acest joc murdar.

La noi paznicii sunt interesati sa nu se braconeze si trofeele sa fie selectate dupa cum scrie la carte. Acest interes este intrtinut financiar dar nu prin braconaj ci prin salar. Adica dupa fiecare trofeu paznicul primeste 10% din pretul net pe care la platit vanatorul . La asociatia noastra se vaneaza anual  in jur de 30 de capriori si 30 de cerbi va da-ti seama ca acesti bani nu sunt chiar de neglijat. Sigur se poate bracona dar pe termen lung totusi nu e rentabil ,cine e prins zboara si practic fara o recomandare sanatoasa nu-l mai angajeaza nimeni.

să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline adrian negoita

• Membru important
  • Mesaje postate: 108
« Răspuns #11 : Martie 09, 2012, 12:52:04 a.m. »
Eu personal stiu un paznic care a fost concediat de fostul sau sef,de pe un fond privat pt ca era incomod,dar nu-i bai ca la angajat un alt gestionar,si omul isi face treaba foarte bine,si vinat are din belsug pe fond!!!

Offline radu

• Membru important
  • Mesaje postate: 144
« Răspuns #12 : Martie 11, 2012, 10:19:35 p.m. »
Chiar daca e greu de crezut,atat primeste un paznic la AJVPS,400-500 Ron!
Cu banii astia e greu dar daca nu poti mai bine te lasi si incerci in alta parte.Daca esti pasionat de meseria asta nu te lasa sufletu sa faci macel.
In opinia mea,cea mai mare vina o are gestionarul care nu face nimic altceva decat sa plateasca un paznic,si pe ala foarte prost.Nu exista interes sa aduca vanatori straini,sa organizeze vanatori contra cost,etc.Unele fonduri sunt destul de bune si s-ar putea vana si cu grupa si cu vanatori straini macar 20% din cota de recolta.
Pentru multe judete nu ar fi o problema sa faca bani pentru un salar mai bun pt paznic,combustibil si hrana.Daca nu exista interes si implicare.....vai de ele terenuri!

Offline dorinmf

• Membru important
  • Mesaje postate: 89
« Răspuns #13 : Martie 12, 2012, 07:59:47 a.m. »
in unele locuri paznicu aduce mancare de acasa pt animale si asta ca sa isi pastreze scaunul. AJVPS nu are interes sa investeasca in fonduri, sa populeze , sa priveasca in viitor. La ei ce e pe moment e valabil.
In viata nu e important sa ai carti bune, ci sa le joci bine pe cele care le ai

Offline aedob04

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1112
« Răspuns #14 : Martie 21, 2012, 10:24:36 p.m. »
Citat
Vrei exemple? De ce? Eu stiu ca se cheama barfa atunci cand vorbesti pe la spate pe cineva anume, nu la modul general.

... tocmai de asta, de exemple!!!! La noi paznicul de vanatoare e doar paznic, nu are voie sa traga decat la combatere, nu e membru la noi la grupa. La fiecare foc tras trebuie raportat maistrului de vanatoare. Avem si noi braconieri, nu poti tine sub observatie un fond de 18 000 ha in permanenta dar ii urmarim si noi. In vecinatate avem un sector-rezervatie ocrotita, rangerii ne urmaresc si ei ...  119 119

"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."