Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Caprior - sezon 2012  (Citit de 22495 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline first

• Membru important
  • Mesaje postate: 293
Re: Caprior - sezon 2012
« Răspuns #15 : Aprilie 23, 2012, 09:48:35 a.m. »
Frumos, felicitari pentru amandoi!

Offline claudiu

• Membru important
  • Mesaje postate: 3410
« Răspuns #16 : Aprilie 23, 2012, 10:07:50 p.m. »
Au fost doua zile extrem de placute. Am prins vreme buna. Vanat mult. Ma refer la caprior. Din pacate majoritatea tapilor fie aveau catifeaua pe coarne, fie acestea nu erau inca suficient colorate.
In seara cand am reusit sa si impusc tapul, am incercat o panda intr-un alt loc dar au iesit doar 7 caprioare si un tap de doi ani.
Am incercat apoi un mic dibuit spre al doilea loc de panda. Tot fara noroc.
Cand am ajuns la al doilea loc de panda, deja soarele se indrepta repejor spre asfintit. Pe platoul unde asteptam tapul, am gasit 5 caprioare, un tap de doi ani si o ciuta ce pasteau laolalta, fara griji. Chiar in acel moment a aparut din vegetatia de pe partea opusa a platoului tapul nostru. Il stiam de anul trecut si spre mirarea noastra tapul prezenta un trofeu mai mic decat in anul precedent. Paznicul mi-a spus ca pana la tufe sunt 185 m masurati.
Tapul se gasea la cativa pasi in fata tufelor si s-a apucat si el sa cineze.
Am urcat in observator si bine rezemat, cand mi s-a parut ca totul e ok, am tras. Tapul a marcat lovitura cu un salt inalt si a luat-o la fuga in tufele de unde a aparut. L-am vazut cazand dupa cca 15-20 m.
Paznicul era cam pesimist ca om avea de cautat tapul in tufe. Eu nu stiam sa ii zic ca a cazut. Am mers la locul unde am tras, apoi pe traseul pe unde tapul a fugit si nu am gasit nici o picatura de sange. Ne-am lamurit de ce cand l-am gasit, acesta avand orificiul de iesire al glontului obturat de un plaman, iesit pe jumatate din corp.
Ne-am scos palariile, am primit ramurica si in inserarea ce s-a lasat peste noi am zambit, bucuros de lovitura reusita, multumit ca am gasit un tap potrivit.
Am folosit Sauerul 8x57 JS, munitie Norma Oryx de 12,7 g. Paznicul a apreciat tapul la 6-7 ani si trofeul la 300-320 g.
A fost deci un bun inceput de sezon.

"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2397
  • كافر
« Răspuns #17 : Aprilie 25, 2012, 01:54:21 a.m. »
Felicitari si la mai multi!
Voi aveti voie sa folositi caini?  Dar daca nu-l gaseai, te-ai fi gandit macar sa pui cainele pe urma, avand in vedere ca nu ai gasit sange?
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #18 : Aprilie 25, 2012, 10:59:19 p.m. »
In Romania, nu e interzis sa fii insotit de caine la panda.
In Ungaria, nu stiu. Cred ca nu.
Daca nu vedeam tapul cazand, in Romania incercam urma cu Codru. In Ungaria, cred ca paznicul aducea limierul. A doua zi.
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline mihai_ionut_daniel

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 367
« Răspuns #19 : Aprilie 26, 2012, 08:50:50 a.m. »
In Romania, nu e interzis sa fii insotit de caine la panda.
In Ungaria, nu stiu. Cred ca nu.
Daca nu vedeam tapul cazand, in Romania incercam urma cu Codru. In Ungaria, cred ca paznicul aducea limierul. A doua zi.
in ungaria toti gestionarii fondurilor de vanatoare au limieri. daca nu ma insel ii obliga si legea la treaba asta

Offline Milo

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1103
« Răspuns #20 : Aprilie 26, 2012, 09:13:32 a.m. »
in ungaria toti gestionarii fondurilor de vanatoare au limieri. daca nu ma insel ii obliga si legea la treaba asta

si eu cred ca e obligatoriu.

In Slovacia, in functie de suprafata fondului, e obligatoriu un limier si inca 1-2 indiferent de rasa, cu probele luate.
Pe fondul care il vizitez comedia sta in faptul ca au un teckel sarmos al naibii de bun, dar a fost musai sa aiba si un limier altfel riscau sa piarda cota de cerb.

Offline aedob04

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1118
« Răspuns #21 : Aprilie 26, 2012, 07:23:01 p.m. »
Nu e obligatoriu sa ai limier, e indicat, dar nu e obligatoriu.

curiozitati:

"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #22 : Aprilie 26, 2012, 09:44:29 p.m. »
Ai idee ce greutate au avut trofeele?

Online 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1441
« Răspuns #23 : Aprilie 27, 2012, 12:53:19 a.m. »
Nu e obligatoriu sa ai limier la asociatie pentru ca clubul maghiar de limieri (care e recunoscut la nivel european) are o lista publica cu conducatorii de limier din fiecare judet si in caz de nevoie poti apela la un limier care intradevar e de calitate.
Idea e ca e ca in cazul in care se gaseste sange dar vanatul nu  vanatorul trebuie sa plateasca 50% din valoarea (greutatea) apreciata de paznic. Sigur ca nici vanatorul nu e de acord sa plateasca poate chiar mii de euro pentru ca paznicul n-a gasit animalul ranit.
Revenind la caprior , capriorul ranit  NU se cauta cu limier . Teckel , brac german sau vijla se foloseste la cautare de caprior.
La vanatoare individuala poti lua cu tine in teren ce caine doresti de la yorki la mastif ,nu conteaza. Sigur e de preferat un caine de vanatoare dar cainele  poate avea si rolul de" insotitor" nu vanator.
La vanatorile organizate doar in functie de specificul vanatorii. Ciini pentru mistret pot fi de rasa ,metisi sau corcituri nu conteaza . La fazan & co si iepure (organizat) doar caini de vanatoare selectati pentru asa ceva  si cu examenul de munca luat.

PS
Pentru cei curiosi aici e lista conducatorilor de limieri din care "lucreaza" asociatile.
http://www.verebegylet.hu/utankeresok.html
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #24 : Aprilie 27, 2012, 08:26:05 a.m. »
Revenind la caprior , capriorul ranit  NU se cauta cu limier . Teckel , brac german sau vijla se foloseste la cautare de caprior.

Pentru ca?

Online 8x57

• Membru important
« Răspuns #25 : Aprilie 28, 2012, 12:21:20 a.m. »
Ca sa fiu cinstit pentru ca asa spun cei care au limier. Am inteles ca mirosul capriorului este foarte puternic si asta "strica" nasul limierului.
Sigur multi folosesc cainele pe care il au dar cred ca daca doresti sa chemi in ajutor un limier de pe lista de mai sus la caprior  omul probabil ca va veni cu un teckel nu cu limierul. Nu se pune problema sa zica "lasa-ma domnule cu capra ta" vor veni sa caute sau te ajuta sa gasesti pe altcineva cu un caine adecvat.

să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #26 : Aprilie 28, 2012, 05:05:10 p.m. »
Sa mai spune cineva ca bataile intre capriori nu sunt spectaculoase:

Offline Ionuc

• Membru important
  • Mesaje postate: 15
« Răspuns #27 : Aprilie 29, 2012, 11:01:55 a.m. »
  SALAJ  - 400 Ron pt membri la AGVPS , la privati 1000 Ron

Online 8x57

• Membru important
« Răspuns #28 : Mai 02, 2012, 10:45:38 p.m. »
Őzbakvadászat
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #29 : Mai 03, 2012, 08:55:36 p.m. »
Tapul de la min. 5 aprox. imi pare cam tinerel...  039