Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Mistret, sezon 2013-2014  (Citit de 11793 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline Milo

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1100
Re: Mistret, sezon 2013-2014
« Răspuns #60 : Noiembrie 12, 2013, 10:29:28 p.m. »
tara Fagarasului  0001

Offline Tino

• Membru important
  • Mesaje postate: 53
« Răspuns #61 : Noiembrie 18, 2013, 10:08:40 a.m. »
Am primit marti un mesaj “ avem placerea de a va invita sambata la o vanatoare colectiva la mistret la goana , pe fondul nostru din muntii Buzaului” , déjà miercuri , joi si vineri au zburat repede , ma tot gandeam la reintalnirea cu prietenii , cu vechii amici de vanatoare si ma gandeam la frumusetea locurilor de acolo.
Sambata dimineata la orele 7.30 ne-am intalnit la “statie” ne-am salutat cu cei pe care nu i-am mai vazut de o vesnicie , s-a facut instructajul , ni s-a explicat cum va merge goana si toate celelalte , apoi am inceput sa urcam catre standuri ….printre zgomot de tractoare si drujbe . Mi s-a indicat standul , in spatele meu la vreo 50 de metri un tractor s-a impotmolit , vreo 10 minute a turat ala motorul de am crezut ca innebunesc , apoi s-a oprit ….si a inceput sa clacxoneze de-mi venea sa plec acasa, ….apoi a mai venit un tractor ) , am zis in sinea mea ‘asta este ghinionul meu astazi “ am auzit in departare goana si astia 2 tot in spatele meu erau. Au rezolvat cu reparatiile si au plecat , apoi am inceput sa ascult murmur de codru , frunze , ciripit de pasarele si …..hop fosnet de frunze .Am ascultat atent si apoi am vazut ceva negru printre copacii si desul din dreapta mea , am epolat am asteptat sa iasa din des si am tras, am asteptat sa vad miscare dar GATA . Foc sub ochiul drept, oprit in ceafa, cazut lat in foc . Restul e poveste . Imi pare rau de faptul ca nu am mai avut timp sa facem si tabloul de final . In 2 goane s-au puscat 4 porci , dar se facuse déjà semi intuneric.
greutatea va las pe voi cu mai multa experienta sa o evaluati , noi am zis pe la 140 kg.
Mai jos si pozele facute pe parcurs :

pregatirea standului 0444

de pe unde a venit mistretul

si rezultatul

Arma , lisa SKB arms 12/76 , tevi mikoto , Duplex , Hexolite 32 , ce a mai ramas din el:

Katare plina ,

Offline DAC

• Membru important
  • Mesaje postate: 1016
« Răspuns #62 : Noiembrie 18, 2013, 04:15:28 p.m. »
Felicitari tuturor!

Tino ai incercat Hexolitu la distante de 80-100 metri (nu neaparat dupa vanat) ? cum merge ?
In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline Tino

• Membru important
  • Mesaje postate: 53
« Răspuns #63 : Noiembrie 18, 2013, 06:58:51 p.m. »
@DAC , nu am incercat la 80/100m dar dupa experienta de sambata ( puteam sa mai pusc unu dar nu mai aveam Duplex ci doar Sauvestre , am tras la 35 de m , pus catarea tot pe rat si s-a dus deasupra mult ) .Am citit ca Sauvestre se ridica in primii 10/20 metri apoi are traiecorie dreapta dar la adrenalina de acolo am uitat si ...am ratat , de aceea o sa fac sambata proba si la Sauvestre la 30/40 si la Duplex la 80/100 , si voi reveni ,  norocel

Offline Elcricu

• Membru important
  • Mesaje postate: 38
« Răspuns #64 : Noiembrie 24, 2013, 09:52:45 p.m. »

Offline mihai_ionut_daniel

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 367
« Răspuns #65 : Noiembrie 24, 2013, 10:46:07 p.m. »
duminica inainte de vanatoare aveam o mica dilema....iau ca de obicei expressul sau iau ...arcul pentru goana de luni dimineata??
Andrei...spune ia si arcul si pusca tati... la trei ani e simplu sa alegi
prima goana ...am ratat cu expressul doi mistreti ..deh am visat la dubleu si ..in locul lor au cazut doi copaci la datorie ..deh padurea era cam deasa mi-am zis
la a doua goana ...am luat arcul lasand expressul la masina ... ce mistouri mi_am auzit ...de la toti francezii din jur....wow ....robin hood....winettou....
am tacut m_am pus in stand si la cinci minute dupa ce cainii au inceput sa latre domnul din imagine a binevoit sa vina catre mine
a incasat o sageata in spate , in plin fuleu , a mai mers 30 de metrii ... am sunat oprirea vanatorii .. si ca voi cobori din stand si dupa ce l-am apropiat am incercat sa ii mai dau o sageata din 5, 6 metrii
atunci domnul a binevoit sa ma atace scurt si in forta , a doua sageata l-a sters doar pe una din pulpe si dus a fost dar i-a schimbat directia si nu a mai venit catre mine
a mai alergat vreo 30 de metrii si a cazut mort .
sageata intrase prin spate la 10 cm de coloana printre doua coaste , a intrat printr-un plaman , a trecut prin inima si a iesit prin stern chiar in spatele piciorului stang
penetratie in jur de 50 de cm au mai ramas afara doar penele sagetii ...93 de kg pe cantar ...mare tare pt francezii mei
ps ..scuze de calitatea fotografiei dar imi cam tremurau mainile

Offline DAC

• Membru important
  • Mesaje postate: 1016
« Răspuns #66 : Noiembrie 25, 2013, 09:28:35 a.m. »
Cu toate ca ma repet  0001

Felicitari !! Daniel .
In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline claudiu

• Membru important
  • Mesaje postate: 3406
« Răspuns #67 : Noiembrie 26, 2013, 11:20:48 a.m. »
Nu stiu cat de recomandabil e arcul la goana. Nici macar Archie Nesbitt nu prea se risca.
Daca nu te descurci cu dublu-express-ul, da-l la un prieten...  333
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline cross67

• Membru important
  • Mesaje postate: 226
« Răspuns #68 : Noiembrie 26, 2013, 01:18:37 p.m. »
cu arcul,taree....,felicitari
nu este pe lume placere mai mare.....

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #69 : Noiembrie 26, 2013, 02:39:19 p.m. »
Nu stiu cat de recomandabil e arcul la goana. Nici macar Archie Nesbitt nu prea se risca.
Daca nu te descurci cu dublu-express-ul, da-l la un prieten...  333
Prietenii ce isi doresc un dublu-express isi pot cumpara..
Asa cum au facut cu clasica de 20..
Nu i-l cunosc pe nenea archie. Dupa nume pare un tip de treaba.
Ps. Am prostul obicei sa fac ce vreau.

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #70 : Noiembrie 27, 2013, 10:52:32 a.m. »
Faci ce vrei, dar stii ce faci?  0444
Sageata la goana imi pare insuficienta. Gandeste-te ca poate veni un vier de 200 kg, in graba il lovesti in mate sau pulpa spate...
Dupa un glont plasat prost mai ai o sansa sa il gasesti cu un limier bun. Dupa sageata...nu stiu... 039
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #71 : Noiembrie 27, 2013, 03:51:12 p.m. »
Claudiu
Aici unde vanez eu acum mistretii nu cresc prea mari.nu au timp. Sunt impuscati inainte sa aiba 2 sau 3 ani.
O sageata in pulpa sau in burta va lasa o urma de sange pt limier mai buna ,cantitativ,decat un glont.
Pana acum ,stiu ce fac. :-)

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1441
« Răspuns #72 : Noiembrie 28, 2013, 10:37:47 p.m. »
Pe mine ma irita simplul fapt ca e voie la goana cu arcul.Nu pentru ca e arc ci pentru faptul ca e o vanatoare colectiva  unde conteaza rezultatul colectiv nu individual. Arcul da o mare posibilitate vanatului sa treaca fara a se trage asupra lui.

Sa nu lasam neopservat faptul ca mistretul dupa ce a fost ranit se pregatea de atac, sigur circumstantele au fost favorabile vanatorului dar stim  bine ca nu intodeauna se intampla asa. Daca un mistret se hotareste sa atace distractia pote deveni foarte repede o tragedie.

toti cunoastem filmuletul
Vaddisznó Támadás [piszok mázlista]

intrebarea e ce se intampla  daca vanatorul era cu arcul in fata mistretului , ca de nu era focul s-ar putea ca mistretul sa se faca dreapta imprejur  .... si daca mai si reusesti sa-l ranesti cu arcul , nu-i sigur ca primesti tort de ziua ta dupa ce asa o dihanie se razbuna pe bietul vanator cazut la pamant.

Nu mai sunt sigur dar daca bine tin minte filmuletul sa petrecut chiar in franta.

Apoi mai e si aspectul conducatorului de limier  , sigur limierul stie sa urmareasca vanatul mare ranit si fara sange , dar cum terenurile de vanatoare sunt relav mici , poate trece peste mai multe fonduri si vecini nu e sigur ca te lasa sa cauti vanatul ranit .

@ Daniel stiu ca tu esti de parere ca sti ce faci dar sa mergi la goana cu arcul cand ceilalti vin cu pusca e destul de egocentric chiar daca de data asta Diana a stat alaturi de tine.

înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
« Răspuns #73 : Noiembrie 29, 2013, 08:44:44 a.m. »
Pe mine ma irita simplul fapt ca e voie la goana cu arcul.Nu pentru ca e arc ci pentru faptul ca e o vanatoare colectiva  unde conteaza rezultatul colectiv nu individual. Arcul da o mare posibilitate vanatului sa treaca fara a se trage asupra lui.

Cred ca nu ar trebui sa te irite treaba asta. E optiunea fiecarui gestionar ce si cum permite la vanatoare la goana. Gandeste-te ca daca se plateste pausal partida de vanatorea la goana, cred ca gestionarul se bucura daca vanatorul trage mai mult pe langa. El incaseaza banii, vanatul ramane in teren.
Riscul apartine vanatorului care isi asuma daca vrea sa doboare vanatul sau nu.

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #74 : Noiembrie 29, 2013, 09:30:54 a.m. »
De felul meu sunt cam egocentric . norocel
Ps..pe langa arc si express in masina mai aveam si un ajutor de nadejde..pe Argo..(D1,AZP 1, VGP 1)
Daca pleca ranit il cautam pana in panzele albe
Fiind membru cu drepturi depline in asociatia franceza a conducatorilor de caini de urma de sange, si avand un caine confirmat pe urma de sange de 40 de ore,pot cauta vanatul ranit pe orice teritoriu. Trebuie anuntat primarul comunei unde se vaneaza sau proprietarul terenului
Imi reprosez un singur lucru..trebuia sa cobor din stand dupa el cu expressul nu cu arcul...dar deh...
Atat. Pe 9 decembrie e urmatoarea goana...posibil sa iau tot arcul...