Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: GECO  (Citit de 1371 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2387
  • كافر
Re: GECO
« Răspuns #15 : Iulie 25, 2013, 07:11:44 p.m. »
Cred ca aceste gasiri sunt mai mult experimentale decat deduse in vre-un fel inainte de rezultat.  Adicatelea ne incordam in stiinte dupa ce vedem cum apar rezultatele pe tabel.
In esenta, biciuirea tevii subtiri este sursa problemelor in inconsistenta traiectoriei proiectilelor trase din armele de vanatoare.  Dar daca am reusi sa influentam aceasta curba sinusoidala prin adaugarea unei constante?  Daca testul ar fi fost orientat inspre a defini nu daca o frana de gura ajuta, ci daca o frana de gura sau orice alta greutate similara ca magnitudine, ajuta preciziei. 
Daca examinam putin comportamentul armei in foc, ne gandim ca volumul cel mai mare de gaze emanate prin teava de gura se produce dupa trecerea proiectilului. Caz in care biciuirea tevii - oricat de "cumintita" ar fi ea - nu are efect asupra glontului care tocmai a iesit. Sa nu scapam din vedere insa ca mai ies ceva gaze si inainte de aparitia proiectilului la gura tevii.  Eu insa le consider pe acestea lipsite de importanta.  Altfel am vedea schimbari majore si cand se adauga mascatoare de foc.  Si nu e cazul.
Daca insa ne gandim la felul in care intreaga arma reactioneaza in recul, o greutate la gura tevii nu numai ca schimba comportamentul sinusoidal, ci si modul de elongatie.  Astfel, o greutate buna pusa pe teava ar avea efect benefic.  Cu gaurele sau fara.

Bineinteles ca daca testele ar fi dat rezultate negative, am fi gasit si anume un model de reactie fizica ce sa se potriveasca rezultatelor, explicand foarte savant de ce e clar ca nu trage mai bine cu frana de gura.

Singura arma pe care am o frana din asta e un 7.6x39, si nu cred ca precizia va fi influentata.  Doar revenirea din recul.
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline cristiz

• Membru important
  • Mesaje postate: 80
GECO
« Răspuns #16 : Iulie 25, 2013, 10:37:36 p.m. »
Orice neavizat te-ar putea intreba asta: cei cate trag la distante mari, armele lor, de ce au frana de gura? Daca zici ca nu ar avea influenta?

Discutiile cu frana de gura ar trebui mutate separat pentru ca observ ca e sibiect de discutie...

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2387
  • كافر
Re: GECO
« Răspuns #17 : Iulie 26, 2013, 12:12:01 a.m. »
Pentru trageri la mare distanta ai nevoie de viteza mare cu gloante cat mai grele.  Asta inseamna ca pe la maxim 20 de cartuse sau chiar mai putin, s-a terminat sedinta de tragere.  Cum eu conduc aproape o ora pana la poligon, ar fi ridicol sa trag doar o cutie. 
Acolo primeaza reducerea reculului. Precizia vine din tevile deja foarte groase si scumpe.
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor