Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Aprecierea virstei cerbului comun.  (Citit de 2086 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline 8x57

• Membru important
  • Mesaje postate: 1441
Aprecierea virstei cerbului comun.
« : Martie 24, 2009, 01:30:21 a.m. »
La FeHoVa am vazut doua trofee interesante. Sigur cum le-am vazut m-am gindit oare citi ani au avut acesti cerbi.
In ungaria fiecare trofeu este evaluat de catre comisia judeteana de evaluari ,deci cunosc raspunsul.
Eu la cerbul 1 am gresit , la cerbul 2 am nimerit-o dar deja stiam virsta primului cerb.

Cerbul 1

Cerbul 2

« Ultima Modificare: Martie 24, 2009, 11:43:17 a.m. de 8x57 »
înainte de a scrie un cuvânt
îmi găsesc totdeauna timp
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Online cross67

• Membru important
  • Mesaje postate: 226
Re: Aprecierea virstei cerbului comun.
« Răspuns #1 : Martie 24, 2009, 12:52:50 p.m. »
eu, aproape reusesc sa dau virsta aproximativa la cei care au ramuri,dar la cel din prima poza ?
spune-mi te rog dupa ce criterii te ghidezi la stabilirea virstei....
multumesc.
nu este pe lume placere mai mare.....

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #2 : Martie 24, 2009, 04:50:08 p.m. »
La astia numai pe baza cilindrilor frontali si a dintilor. Dupa cum stim cind il cautam de dinti e c-am tot una deja. Sigur si lipsa ramurilor este un indicator important.
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline aedob04

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1112
« Răspuns #3 : Martie 24, 2009, 11:47:24 p.m. »
Interesante trofee. Eu am mari sperante ca cerbii astia nu au fost prea batrani, caci cu coarnele astea au facut ravagii. Primul mi se pare mai batran decat al doilea. Sau? Interesant, mi-ar place mult si mie asa ceva in catare. Ne elucidezi Victore?
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #4 : Martie 25, 2009, 01:06:36 a.m. »
Sper sa-si dea mai multi cu parerea.
 Intradevar primul e mai invirsta decit al doilea si probabil e vorba de tata si fiu. Spun probabil pentru ca asta nu se poate dovedi . Dar au cazut la diferenta de citiva ani in aceiasi padure.Zona de deal mari intinderi de padure in judetul Zala.
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
  • Mesaje postate: 3406
« Răspuns #5 : Martie 25, 2009, 06:50:17 p.m. »
Stiu raspunsul deoarece eram alaturi de @8x57 cand a intrebat despre varsta cerbilor ce au purtat aceste doua trofee. Asa ca am sa spun doar ca am ramas socat.
"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #6 : Martie 25, 2009, 08:40:53 p.m. »
Primul cerb are 24 de ani ,al doilea 16.
La primul se vede ca practic nu mai are cilindri frontali . In teren este aproape imposibil de evaluat virsta unui asemenea exemplar. Dar este de selectie ! La cerb dupa virsta de 12 -13 ani trofeele (si nu numai)incep sa se "stafideasca". In fiecare an vor avea mai putine ramuri si se vor subtia catre virf.
La evaluare trofeului mai este o smecherie care nu se prea spune in catile de specialitate. Lungimea capului de cerb este de aproximativ 50 cm ,marime pe care o atinge pe la virsta de 1 si 1/2. Apoi schimbarile craniului sint minime.
Acest lucru ne ajuta la aprecierea lungimii prajinilor si a ramurilor, daca apreciem si grosimea corect putem aproxima ce greutate are trofeul.
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline claudiu

• Membru important
  • Mesaje postate: 3406
« Răspuns #7 : August 11, 2009, 09:11:51 p.m. »
Opinii?

"Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline babon

• Membru important
  • Mesaje postate: 655
« Răspuns #8 : August 11, 2009, 09:34:32 p.m. »
Iti cam rupi dintii in c... lui  ;D

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #9 : August 11, 2009, 11:18:47 p.m. »
8-9ani .....are ramuri foarte scurte dar ascutite. Ramura ochiului e relativ scurta dar totusi mult mai lunga decit cea de mijloc. Corana de 4 pe ambele parti dar tot cu ramuri scurte. Prajinile destul de groase ...... pe la  6,5 - 7kg.
Dupa forma trofeului cred ca e vorba de un cerb din alpi.(austria,germania)
Luci chestia cu dintii e valabile numa la carnea fripta....pentru cirnat cerbul batrin e cea mai buna alegere ! Cu conditia sa fie vinat dupa boncanit ,altfel.... are acel miros specific nu prea nimerit la masa.
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #10 : Septembrie 22, 2009, 10:59:29 p.m. »
La cerbul din imagine eu vad c-am urmatoarele :
Lungimea prajinilor aprox 70-75 cm cea ce e destul de scurt (trofeu de calitate are prajini de peste 90 cm) Lungimea capului unui cerb are in medie 50 cm raportat la prajini apreciem lungimea acestora
Ramurile - are ramura ochiulului, ramura de gheturi ,ramura de mijloc si ce este peste ramura de mijloc apartine de coroana deci are corana de 4 pe ambele parti , deci teoretic intra la categoria trofeu.
Din pacate trofeul este de calitate slaba! Ramurile foarte scurte, ramura ochiului e mult mai lunga decit ramura de mijloc deci cerbul nu mai e tinar. Virfurile ramurilor sint slefuite (are luminari) deci are cel putin 7-8ani. Gitul nu il poarta ridicat ci in continuarea coloanei cea ce ma face sa cred ca are peste 8 ani . Cerbi tineri umbla cu capul ridicat si pieptul inainte. Asta are o pozitie tipica pentru cerbii trecuti de virsta mijlocie.
Grosimea la rozete nu cred ca depaseste 25cm iar prajinile nu par prea groase, din pacate acest cerb nu va avea trofeu mai frumos nici anul viitor .
Din lateral privit vedem ca are gitul destul de lat, aproape atit  lat ca corpul in partea mai subtire .
Privit asa in asamblu am ajuns la concluuzia pe care am scris-o cu o postare mai imainte.
Din pacate cdupa ce omul invata din carte cum se evalueaza un trofeu pe urma trbuie multa multa practica. Adica trofee vazute in teren ....apoi pe masa si privita fisa de evaluare care au facut-o cei de la judet
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)

Offline aedob04

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1112
« Răspuns #11 : Iulie 25, 2013, 02:26:50 a.m. »
Ce varsta si greutate apreciati ca are Vifor?
"Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline 8x57

• Membru important
« Răspuns #12 : Iulie 26, 2013, 01:44:47 a.m. »
75 kg ..eviscerat   025
să stau de vorbă cu el
(Louis Savary)