Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Browning X-Bolt  (Citit de 1877 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1127
Browning X-Bolt
« : Iunie 23, 2010, 05:07:58 p.m. »

Iata ca ajunse si X-Bolt-ul in dulap....ploua rau inca din zori asa ca pana maine slabe sperante de poc-poc.
Desfacuta bucatele, studiata "la prima vedere", inca mai raman chestiute de aprofundat.
Zice pe ea ca-i facuta de Browning la Miroku. 95% se vede ca-i lucru japonez. Cel putin partile metalice sunt foarte foarte bine finisate cu 1-2 mici exceptii.
Conceptual se vrea o arma simpluta si eficienta. A iesit o arma usurica - 3150 g goala si 3820 g cu luneta - bine echilibrata, un pic prea fina pentru calibrul 300 wm. Ca linie generala, Mauser-ul cu teava un pic mai lunga de 50 cm este la fel de lunga si de doua ori mai groasa.
Patul vine de la Bell dar e o varianta simpluta de tot, adevarata lopatica de cartofi cu o tusa mai sexi data de finisajul crosei si ulucului in DuraCoat...priza buna da tare ar fi fost bine sa fie facut pentru oameni mari nu pentru copii - scurt tare si intreg si ca distanta de la crosa la tragaci. Un pic de bedding cu rasina in fata si pe la mijloc, cinstit dar nu perfect. Oricum, arma se lipeste de pat de parca face vid cand o proptesti la locul ei.

Culata interesanta - o interpretare americana a celei de la Sako, foarte frumos prelucrata si la interior si la exterior. Gauricile pentru suruburile bazelor sunt caraghioase asa multe dar dispar sub baze....arma a venit cu o pereche de baze de la Weaver si cu toate suruburile....ceva mai rasarite decat obisnuitele Weaver de 10 $ iar suruburile net superioare.
Montatul e mai greu pana pui primul surub - gaura e data perfect in planul longitudinal astfel incat o margine e mai inalta si una mai joasa....surubul se potriveste mai greoi pe "panta" asta.
Particulara este pozitia surubului posterior de fixare a culatei de suportul magaziei.... in fata garzii tragaciului, tot restul de aici si pana la terminarea suportului sigurantei, plasat in spatele culatei, fiind complet "flotante". Garda si suportul magaziei sunt din aluminiu partial turnat, partial frezat iar suruburile sunt cam ca la 22-ul meu din WW II.  Se strang scurt si fest si nu prea poti sa strangi mai mult decat vor ele. Tot ansamblul este "ingrijorator" de micut si finut.

Inchizatorul e facuit din bucati innadite: capul este dintr-un otel dur, finisat foarte aproximativ si fixat cu splinturi de corpul inchizatorului. Gheara in stil Sako (cica...) da' e eficienta cat e de mica iar expulzorul activ ca la Remington nu mai merita amintit. Nuturile de inzavorare respecta proportiile generale fiind tare ingustute....cam jumate la latime fata de Mauser dar ceva mai lungi de-a lungul inchizatorului. Se inzavorasc in lacase practicate imediat in spatele tevii dar "armatura" de aici se continua pe toata lungimea culatei. Mic si subtirel este si manerul inchizatorului dar ramane manevrabil cu mana goala si cu manusa tot nu trag. Cursa de numai 60 grade, mai usoara bine decat la Mauser si foarte asemanatoare ca si "impiedicari" cu cea de la Mosin....pleaca dupa un mic hop, apoi merge usor si are inca un hop la final. Inchizatorul lucreaza in culata "pe perna de aer" facand contact numa la nivelul nuturilor si pe o mica piesa de plastic fixata pe partea inferioara a corpului. Fara nut de siguranta in coada.
Ansamblul percutor e simplu-simplu de tot da' greu de demontat din cauza butonului specific ce permite manevrarea inchizatorului cu piedica pusa.
Tragaciul este o cochilie de aliaj usor in care piesele sunt prinse parca in nituri, cum tot asa pare ca e prins si de arma. Nu m-am omorat prea mult dar la prima vedere n-am reusit sa-l fac bucati. 3 parghii chiar exista iar piesele de baza, parghiile 1 si 2 sunt facute din ceva otel serios. Fetele de contact sunt minuscule, tot ingrijorator de minuscule. Vestitele posibilitati multiple de reglaj sunt reprezentate de un surub ce variaza taria tragaciului intr-o gama foarte discreta dar prin micsorarea suprapunerii fetelor de lucru intre parghiile 1 si 2. La minim, abea se mai suprapun cat un fir de par....n-am avut curaj sa-l las asa desi toate piesele lucreaza foarte ferm, fara niciun joc in carcasa si n-a vrut sa plece de capul lui nici la socuri serioase....pare ca din fabrica vine exact cum e mai bun comrpomisul. Contactul intre nuca percutorului si prima parghie este departe de a fi perfect si acopera doar ~15% din aria fetelor, pe o laterala - aici mai merge lucrat un pic pentru ca mare parte din taria tragaciului este data tocmai de forta transmisa pe parghii de arcul comprimat al percutorului. Nu-i cel mai grozav tragaci pe care l-am vazut, nici macar cel mai grozav din cate am. Cursa libera ioc, cursa activa ioc, doar pui degetul, strangi si astepti sa plece. Si mai rau e ca e considerat atat de bun ca nu exista tragace de schimb.
Teava subtirica si lunga, un pic peste 1/2" la gura si 26" lungime. 6 ghinturi cu pas scurt, desenate atat de fin ca abea se vad - inaltimea pare OK dar latimea este infima....macar aici as fi vrut sa fie mai "grosieri" in executie.
Magazie de plastic ce pare cea mai grosiera si mai solida chestie a armei....3 bobite dispuse in stil Steyr - functioneaza perfect la alimentare cu boabe, introducere si scoatere din arma, inchizatorul preia bobitele fluent si fara griji.

Una peste alta abea astept sa trag cu ea. Am agatat vechea IOR 2,5-10x40 pe o pereche de inele medii si sta la peste 1 cm deasupra tevii. In magazin am putut sa incerc toate lunetele ce le aveau la dispozitie, de la Norconia la Zeiss, trecand prin toata gama Bushnell. Cu Zeiss 6-24x56 "tactica" nu se potriveste neam la proportii.   020  020 Niciun obiectiv de 50 sau 56 mm nu se potriveste bine pe arma.
Bine vine 4200 8-32x40...atat de lunga si de subtire ca transforma arma in bock.
Cel mai bine s-a potrivit 6500 2,5-16x40, cea cu 50 fiind prea mare. Imi pare o optiune OK daca va ramane o arma "de zi", in stil american clasic sau modern. Iar pretul la 6500 la magazin este bine mai mic decat al armei asa ca n-o sa sufar prea tare.
Pentru inele medii patul este prea drept, contactul obrazului cu marginea superioara este discret de tot si prevad niste miscari ale armei fata de mutra foarte ample. Desi nu voiam, va trebui sa intervin aici cu ceva obrazar suplimentar si mai trebe si o talpa adevarata....cea din dotare este super-elastica si moale dar este doar o coaja de cauciuc si amortizarea e pe aer liber....

Nu-mi pare rau c-am luat-o, macar pentru ca arma mai usoara nu prea era posibil sa gasesc, cel putin nu la acest calibru. Si teava de 66 nu-i pe toate drumurile. Castiga mult la manevrabilitate unde este bine peste Remington-ul semi prin echilibrul mult mai bun si culata scurtuta.

Poze multe sunt aici:

http://s699.photobucket.com/albums/vv351/violiv/x%20bolt/

Vizionare placuta!

Offline dtdpuu

• Membru important
  • Mesaje postate: 549
Re: Browning X-Bolt
« Răspuns #1 : Iunie 23, 2010, 08:51:10 p.m. »
Felicitari pentru balerina.

Sin curios cum loveste, la ambele capete.

CristianC

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2397
  • كافر
« Răspuns #2 : Iunie 23, 2010, 09:59:37 p.m. »
O sa fi surprins de recul. In mod placut. Difera mult de Tikka. Felicitari inca odata pentru achizitie si multumim pentru descriere.
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #3 : Iunie 23, 2010, 10:28:18 p.m. »
Tocmai mi-am amintit ca am tras deja cu una foarte asemanatoare. Sako 85 sintetic, care are patul complet de rahat....n-a fost foarte placut da' nici imposibil - am tras in 2 cam cate o cutie de cartuse de fiecare apoi am decis sa o lasam pe alta data.

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #4 : Iulie 04, 2010, 02:14:37 a.m. »
Intre timp am si tras cu ea si n-a fost chiar asa rau. Impinge, nu izbeste ca Tikka sau Blaser si sare foarte putin de teava in sus.
Ca tot era ea cam usurica, am mai adaugat cam 1,2 kg:

Acum are fix 4200 g dar va mai creste un pic cu niste inele si baze de la Warne in loc de Leupold ce are acum, un pic de obrazar si ceva curea.....bipod nu vreau sa-i pun.

Offline eltorro

• Membru important
  • كافر
« Răspuns #5 : Iulie 04, 2010, 05:48:59 a.m. »
Daca as putea, i-as pune o magazie mai lunga. As umple baza magaziei cu 500-700g de lest. Nu am avut niciodata ambitia sa ma uit de aproape sa vad daca ideea ar fi posibila... dar am avut intotdeauna retineri in legatura cu balansul lunetelor grele.
Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #6 : Iulie 04, 2010, 09:23:43 a.m. »
Oricum a ajuns dintr-o arma super-usoara si manevrabila una in medie ca greutate. Macar nu s-a schimbat echilibrul.
Cu Burris hollow prins pe partea anterioara a culatei este super-OK: la fel de usoara, vine la ochi singurica si punctuletul rosu e chiar unde trebe.

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #7 : August 13, 2010, 10:03:00 a.m. »
Intre timp au sosit si inelele de la Warne....bazele s-au ratacit pe drum  020 da' am luat-o ca pe un semn divin ca nu trebuiau comandate si o sa-i comand una lunga de la EGW.
Oricum, luneta s-a asezat la locul ei si asteapta reglajul....da' cu 30 grade C la ora 2-3 noaptea nici la 6 dimineata nu se poate iesi in poligon.
Ca tot n-aveam lest pentru magazie m-am gandit sa-i agat ceva functional - 500 g de aluminiu si otel au poposit pe uluc. Acum echilibrul nu mai este chiar perfect si arma a ajuns la 4,75 kg. Sper sa fie de folos suportul.

Offline eltorro

• Membru important
  • كافر
« Răspuns #8 : August 13, 2010, 06:58:18 p.m. »
Sper ca o sa ne spui cum merge. Ochiul doare.

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #9 : August 19, 2010, 10:26:31 a.m. »
Doare si ochiul, doare si capul, doare si mana.
Catastrofa de suport! Nici la dusmani nu-mi vine sa-l dau cadou....si cand ma gandesc c-am mai gaurit si ulucul pentru montaj  020
Un mare jeg de la un cap la altul....dincolo de aspect si faptul ca ocupa tot ulucu si te obliga sa tii mana pe el daca vrei sa tragi din picioare, nu ofera nici cel mai mic suport armei la trasul din sezut sau din culcat. Mai bine tragi de pe coate folosind doar cureaua. Numa de pe capota masinii a fost bun, complet inchis.

Talpa, in schimb, face toti banii. Suficienta plaja de reglaj pe verticala pentru ajustare potrivita oricarei pozitii de tragere, imbraca umarul perfect, de fiecare data la fel si amortizeaza incredibil reculul. Pe langa un cauciuc de foarte buna calitate si numa bun de molcut, in maruntaie exista si doua arcuri tari ce se comprima cam 7 mm si far reculul lui 300 wm cu proiectile de 200-220 gr o poezie. Am tras doua cutii, chiar si serii mai rapide, fara niciun fel de probleme, fara nicio urma de dimineata.

Online first

• Membru important
  • Mesaje postate: 293
« Răspuns #10 : August 19, 2010, 05:14:12 p.m. »
Stii, n-am vrut sa te supar dar prea seramana a "TRANSFORMERS"  cu suportul ala...parsiv

Online cristiz

• Membru important
  • Mesaje postate: 91
« Răspuns #11 : Noiembrie 14, 2014, 11:47:47 a.m. »
Salut,

Am citit o postare de-a dvs. pe forumul Arrow in care laudati arma asta si am vazut si un clip pe Youtube cu o frina de gura. As vrea sa stiu daca va mai mentineti parerea despre arma asta, daca o folositi cu frana de gura si, daca nu deranjez prea mult, un link cu frana de gura.

Va intreb toate astea pentru ca sunt in cautarea unei arme. Ma gandeam dupa ce am citit ce ati spus, la un X Bolt Hunter pentru ca e singura pe stanga din gama. Inainte ma gandeam la o Tikka T3.

Multumesc.

Offline violiv

• Moderator
  • Membru important
« Răspuns #12 : Noiembrie 18, 2014, 09:33:24 a.m. »
Eu schimb des armele asa ca X-Bolt de mai sus e la un amic ce o foloseste fericit de vreo 2 ani.
Contrar sfaturilor, primul lucru pe care l-a facut a fost sa-i scoata frana de gura, care a ajuns la alt amic, tot pe X-Bolt.
Frana a fost construita artizanal. Astazi se pot gasi gata facute de la mai multe firme ... scotoceste si tu net-ul.

Singurul lucru ce nu mi-a placut la arma asta a fost faptul ca atunci nu existau piese de schimb cu care s-o poti tuna ... si mie nu-mi plac armele lasate asa cum au venit din fabrica.
Manerul inchizatorului este un pic cam mic si uneori devine greu de gasit, daca e sa-l actionezi repede sau cu manusa.
Intre timp am mai testat cateva, in mai multe calibre si toate au fost la fel de bune.
O arma de secolul nostru, in ton cu multe altele de acelasi fel dar care nu se remarca prin nimic .... ca sa-ti ia ochii.

Online Milo

• Moderator
  • Membru important
  • Mesaje postate: 1103
« Răspuns #13 : Noiembrie 18, 2014, 10:58:35 a.m. »
o comparatie scurta cu Sako A7 se poate? am vazut ca sunt foarte apropiate ca pret  (sub 100 euro)  norocel

Online cristiz

• Membru important
  • Mesaje postate: 91
Browning X-Bolt
« Răspuns #14 : Noiembrie 18, 2014, 12:47:53 p.m. »
Multumesc mult pentru raspuns. Inca o intrebare si nu va mai stresez :)

La calibrul 30.06, ce grupaj credeti ca se poate realiza cu BAR-ul si cu X-Bolt-ul la 300m? BAR-ul poate realiza ceva rezonabil la distanta asta?