Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: COMBO vs Sisteme Optice Dedicate  (Citit de 3700 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline mexx20_ro

• Membru important
  • Mesaje postate: 61
COMBO vs Sisteme Optice Dedicate
« : Mai 19, 2011, 09:00:56 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • De ceva timp ma gandesca daca un combo=luneta Leupold VX3 4,5-14x50+holo Burris Fast Fire 2 (care ar veni montat deasupra) koffie
    http://swfa.com/Leupold-45-14x50-VX-3-Riflescope-P12701.aspx
    http://swfa.com/Burris-1x-FastFire-II-Red-Dot-Reflex-Sight-P12614.aspx

ar fi mai eficient decat holo=Eotech 512 pt goana si luneta Leupold VX3 4,5-14x50 (reticul Boone & Crockett)  pt panda si dibuit tinand cont de urmatoarele:

-am o singura carabina ARGO in 300 wm care este folosita la vanat mare la goana,dibuit si panda 086
    -la goana sunt cam 15-20% din situatii cand primesc stand in camp (din zona de munte) acolo unde doar cu Eotech-ul parca nu ma simt confortabil sa trag peste 150 m (mai ales ca nu am sprijin ca in padure) fumez
    -celelalte situatii 80-85% din cazuri ,primesc stand in padure unde distantele de tragere sunt in general de max 100-120 m machine
    -la panda si dibuit sunt situatii cand datorita terenului sau unei anumite imprejurari vanatul iti apare din scurt max 20 m si apoi dispare la fel de rapid  001

Problema am discutat-o deja cu cativa dintre voi si momentan am comandat inele TPS TSR
    http://swfa.com/TPS-Tactical-Scope-1-Rings-P41892.aspx   balutze
     pt luneta cu gandul ca o sa folosesc luneta pt panda si dibuit si Eotech-ul pt sezonul de goana dar parca nu sunt impacat pana ce nu aflu si parerile voastre (unii dintre voi cred ca v-ati lovit de aceasta dilema) ...ce avantaje si dezavantaje ati descoperit ?
    Va multumesc anticipat pt raspunsuri!  norocel norocel norocel

If you run you'll only die tired!!!

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    Re: COMBO vs Sisteme Optice Dedicate
    « Răspuns #1 : Mai 20, 2011, 10:08:49 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • De-a lungul timpului am vazut ceva filmulete cu goane de mistreti iesiti si-n camp unde trageau la distante de peste 100 m...ca erau pe plaiurile noastre sau ca erau pe la vecini aspectul general era acelasi: asa ceva nu se face ! 5-6 focuri in turma, cate un picior rupt, rar cate un mistret picat in foc.
    E o utopie sa crezi ca o luneta te va ajuta sa tragi bine la porcul in fuga la 150 m - poate, cateodata, din plezneala, o sa mai nimeresti ceva. Chiar si cu 300 wm iti trebuie intre 80 si 130 cm corectie functie de viteza tintei si unghiul dintre directia de tragere si cea de fuga.
    Un mistret la galop poate avea intre 30-45 km/h. Ia un cauciuc de masina, poate unul mai marisor, pune in interior un carton care sa umple gaura, iesi in camp cu un amic, cauta o vale mai blanduta si mai lina si roaga-l sa dea drumul cauciucului la vale perpendicular pe linia ta de tragere. Ia-o progresiv, de la 50 m incolo si descarca magazia de la semi incercand sa-l gauresti. Cand ajungi sa bagi 3 din 3 focuri in carton la 150 m poti sa incerci si la porc. Eventual incearca mai intai sa gauresti cartonul din cauciucul asezat pe loc la 150 m, tragand din mana  0065 Poti sa incerci si cu luneta  0444

Offline mexx20_ro

• Membru important
    • Mesaje postate: 61
    « Răspuns #2 : Mai 20, 2011, 11:12:26 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • O sa incerc testul respectiv dar o sa duc si noul monopod "custom made" care desi e greu fiind din inox~aprox 1,5 kg , odata infipt in pamant ofera un sprijin bun iar daca stai in camp atunci ai posibilitate sa te intorci si sa sprijini arma fie pe el fie de el in functie de situatie 086

If you run you'll only die tired!!!

Offline babon

• Membru important
    • Mesaje postate: 625
    « Răspuns #3 : Mai 21, 2011, 09:36:47 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ti-am mai spus treaba cu monopodul ... tripodul .... beton care e stabil de capul lui si care sustine arma intr-un punct. Problema e ca tu ai contact cu arma in 2 puncte , palma si umar ... fie si 3 ca parca ai obrazar inalt ... acolo e problema ... nu te va ajuta nici mama monopozilor.

Cat despre sistem combo ... lene mare cu scrisul ... citez 2 postari mai veci de aici:

La un 1x4x ma gandeam si eu ,,, dar nu la Elcan ..... sa ne uitam la noi in curte ... si pe bani mai putini  ;)    1x & 4x32 PITBULL  IOR

Cat despre luneta universala asa cum o vad unii ... nu pot sa spun decat ca e o ABUREALA. Nu ai ce sa cauti la panda cu nici o luneta de 1-4x... sau 1,5-6x... doar daca pui farul pe arma , daca nu adio vanat pe inserat . Daca ar fi ceva de genul 1-4x56 sau 1-6x56 ... as spune DA ... pana atunci nu vad rostul sondajului. Cu un 2,5x ca si minim poti sa iti iei adio de la distantele mici ... asa ca sare din calcul orice de genul asta.
    De compromis putem vorbii ... eu am ales 8x56 plus hallow  ... pot lucra impreuna pana in iarna cand ramane doar Docterul si asa sunt scos din toate situatile "vanatoresti" .
    Ar mai fi o situatie insa nu intra iarasi in discutie ... pentru goana si dibuit un 1-4x... si pentru panda un 8x56 ... insa nu mai e nimic universal ... asa ca ajung iarasi la ABUREALA de "universala".  :P

Pana cade frunza si se inchide la caprior raman in combinatia asta:

Offline eltorro

• Membru important
    • Mesaje postate: 2357
    • كافر
    « Răspuns #4 : Mai 21, 2011, 11:32:20 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Hmmm.  ACOG
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #5 : Mai 21, 2011, 04:41:55 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • 8x56 la panda trebuie sa fie vis pe inserat , gasisem niste articole pentru calculul magnificatiei optime in functie de diametru astfel incat luminizitatea sa fie optima , la 56mm 8x era idealul, daca mai gasesc site ul pun link ul
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #6 : Septembrie 08, 2011, 12:52:00 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dupa revizuirea bugetelor de dupa vacanta m-am hotarat sa fac o combinatie asemanatoare cu cea prezentata de @babon dar intampin ceva probleme...luneta mea IOR 3-18x42 este pe 35 mm..de aici vin problemele...nu vreau sa pun docterul deasupra lunetei ci in stanga acesteia paralel cu luneta , problemele intalnite sunt lipsa inelelor pe 35 mm.....sau a unei modalitati de montare care sa nu fie chiar o carpeala,.stie cineva o sursa de asa ceva ??.

Eu am gasit cam asta :

http://swfa.com/IOR-1913-Picatinny-Accessory-35mm-Ring-P11544.aspx singurul pana acum pe 35 mm dar parca nu imi surade (cu tot cu baza de Docter devine parca prea greu si partea de contact este cam scurta pe bucatica asta de sina).
    Apoi vin cele pe 34 mm

http://stores.homestead.com/Laruetactical/Detail.bok?no=570
    http://www.brownells.com/.aspx/pid=24640/Product/SCOPE_ACCESSORY_RAIL

Cam asa ceva imi doresc

Multumesc anticipat

norocel
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #7 : Septembrie 08, 2011, 10:02:04 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Deocamdata e mai greu sa gasesti asa ceva pe 35 mm.
    Deja luneta e grea de tot pentru o arma de folosit la goana asa ca alte 40-50 g nu mai conteaza.
    Inelul de la IOR se poate monta rasucit la 45 grade si lungimea sinei este absolut suficienta pentru fixat un Docter pe ea. Docter-ul poate sa stea inclinat la 45 grade linistit - un pic mai dificil la reglaj dar la fel de functional.

Offline eltorro

• Membru important
    • Mesaje postate: 2357
    • كافر
    « Răspuns #8 : Septembrie 08, 2011, 06:03:06 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ce se anume calibru spuneai ca ai?
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #9 : Februarie 02, 2012, 08:05:40 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Un alt fel de Acog:

http://www.browe-inc.com/categories/4x32-BROWE-Combat-Optic-%28BCO%29/?sort=featured&page=2

tot cu prisma, tot aproape de ochi, cu ceva mai multa electronica, cam aceiasi bani....ce stiti de ele?

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    « Răspuns #10 : Februarie 25, 2015, 12:48:03 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Nu s-a mai povestit de mult pe aici dar ceva noutati au aparut.
    Preietenul comun @DAC mi-a aratat niste sisteme combinate foate interesante de la Leupold si de la ceva firma ruseasca .... dar il las pe el sa vi le impartaseasca.

Cu ceva ani in urma (vreo 2 parca) vorbeam undeva despre un nou trend in materie de lentile - lentilele flexibile in genul cristalinului uman, posibil de produs gratie dezvoltari polimerilor hidrici moderni. Vorbeam si despre ceva aplicatii in materie de lunete de ochire.
    Ei bine, iata ca au ajuns si in teren:

http://bulletin.accurateshooter.com/2015/02/revolutionary-flexible-lens-optics-technology-zooms-instantly/

deocamdata doar un sistem optic de folosit impreuna cu un sistem de ochire clasic. Dar viitorul pare din ce in ce mai aproape ..... si luneta universala 1-50x50 la fel   119

Facebook Comments