Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Mistretul - sezon 2010-2011  (Citit de 20419 ori)

0 Membri şi 3 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline dragos1969

• Membru important
  • Mesaje postate: 18
Re: Mistretul - sezon 2010-2011
« Răspuns #30 : Septembrie 06, 2010, 12:58:16 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Pai nu eram decat eu si paznicul de vanatoare, seara pe intuneric, asa ca botezul a ramas la prima intalnire cu grupa.

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #31 : Septembrie 08, 2010, 02:28:11 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari  @dragos1969 !
    Cind purcei avea scroafa? Adica cite tite erau "folosite".  Interesant ca paznicul a dat liber la foc.  Cazul e consumat dar din asemenea greseli se pot invata multe.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline dragos1969

• Membru important
    « Răspuns #32 : Septembrie 08, 2010, 09:22:39 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Felicitari  @dragos1969 !
    Cind purcei avea scroafa? Adica cite tite erau "folosite".  Interesant ca paznicul a dat liber la foc.  Cazul e consumat dar din asemenea greseli se pot invata multe.
    Multumesc pentru felicitari.
    Imi pare rau ca trebuie sa ofer astfel de explicatii, lucru intamplat si pe celelalte forumuri de vanatoare unde activez, desi stiu ca intrebarile n-au un caracter neaparat acuzator (cel putin unele dintre ele  0002). "Tate folosite" pareau a fi doar doua. Paznicul "a dat drumul" la foc avand in vedere urmatoarele circumstante, pe care nu doresc a le prezenta ca fiind, stiu si eu, atenuante :
    1. ora era deja 20.30, innorat, lumina obscura, de fapt mai mult semi intuneric;
    2. zona vizata de noi era de-a lungul unui drum de carute ce despartea stuful ce marginea un lac de o tarla mare de porumb unde gasisem mari stricaciuni si ramaturi proaspete. Mistretul a aparut cu totul suprinzator dintr-o cu totul alta parte, iesind din stuf circa 5 m, intre noi si animal fiind o (distanta de 25 m) portiune cu ierburi inalte si arbusti, astfel incat si eu si paznicul nu puteam zari decat "cocoasa" mistretului;
    3. timpul avut la dispozitie a fost extrem de scurt, deoarece aproape instantaneu cu iesirea din stuf ne-a si simtit si s-a intors inapoi de undea iesit, de aceea si glontul a patruns-o in diagonala;
    4. a iesit singura, fara nici un alt mistret, pui ori adult, mascul ori femela. Dupa ce am executat focul, a disparut in stuf (ulterior am constat ca a mai mers vreo 30 m), am asteptat circa 5 min. si am intrat dupa porc. Cand am gasit corpul am vazut si noi ca era scroafa. Desi am ramas in acea zona intre 30 si 45 min.nu am vazut si nici n-am auzit nici o chemare a vreunui purcel. Suntem convinsi ca acea scroafa (varsta de 2-2,5 ani, circa 100 kg) nu mai avea puii la acel moment, fie au fost prinsi in laturi sau doborati de braconieri, fie din alte motive disparuti. Dupa cum imi spunea si paznicul, care s-a intors ulterior in zona pentru cercetari suplimentare in acest sens, acea scroafa nu mai avea purceii, era imposibil ca acestia sa nu-si cheme mama simtindu-se singuri.
    Asta este situatia petrecuta, alte lucruri nu va pot povesti, nu doresc sa ma apar (nici nu am de ce). Oricum sunt extrem de bucuros de reusita si de faptul ca am reactionat rapid si nu m-am pierdut asa cum imi era frica ca s-ar putea intampla (nu se aseamana cu panda la caprior, mistretul mi se pare mult mai suspicios). Va salut cu respect.

Offline the deer hunter

• Membru important
    • Mesaje postate: 513
    • Great things are done when men and mountains meet
    « Răspuns #33 : Septembrie 08, 2010, 09:47:47 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dragos, felicitari pentru reusita norocel!

Bucura-te foarte tare si nu lasa nimic sa iti  stirbeasca bucuria.Greseli de genul asta se intampla si la case mult mai mari iar eu personal le consider greseli si atat.Daca se repeta frecvent atunci e de condamnat dar in cazul tau ,felicitari.Nici colegii de aici nu incercau nici pe departe sa te mustre, e mai degraba pura curiozitate asupra imprejurarilor.

Asa ca felicitari si mai astetam si alte povesti.

norocel
    When is the last time you've done something for the first time?

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #34 : Septembrie 08, 2010, 11:39:23 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • @dragos 1969 n-am avut intentia sa-ti stric bucuria. Intrebarea era pur informativa.
    Mai clar spus la noi scroafele de 100 kg umbla cu 6-8 purcei . Cel mai multi purcei am vazut au fost 22 cu 2 scroafe din care doar una depasea 100kg . Sigur erau doar doua scroafe pentru ca am avut posibilitarea sa urmaresc mistreti cum treceau peste o parcela de griu treierata si arata, aprox 25-30ha.
    Asa incetisor sa nu auda  si altii...iti spun ca si primul meu mistret tot cu paznic a fost si tot scroafa, fara purcei  dar asta probabil pentru ca era noaptea de 4 noembrie. Au iesit doi mistreti din care eu am vinat unul ,apoi dupa foc l-am intrebat pe paznic la ce-am tras.... el a stiut ca erau doua scroafe, de aceia mi-a spus sa aleg un mistret.
    N-am avut intentia sa "cer explicati", pur si simplu am fost curios si din poza eu am presupus ca erau doi purcei, dar cel mai bine stie cel care eviscereaza.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 3389
    « Răspuns #35 : Septembrie 08, 2010, 12:32:00 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • A gresi e omeneste. Ideea este sa nu persisti in greseala...in acest caz e vorba de altceva.
    @dragos, cred ca ai observat ca nu suntem un forum de aplaudaci si deci intr-o situatie precum a ta am preferat sa discutam la obiect pentru a trage CU TOTII invatamintele necesare.
    Nu cred ca exista printre noi vreunul care sa nu fi gresit in acest fel. Trebuie insa mereu spuse lucrurilor pe nume, tocmai pentru ca din discutii sa intelegem daca am gresit, unde am gresit si cum puteam evita greseala.
    In situatia ta, scopul nu era sa te certam, tocmai pentru ca greseala nu era a ta, ci mai ales a paznicului ce a permis sa tragi in conditii de vizibilitate slaba si fara sa identifice corect vanatul.
    Inca o data FELICITARi sincere si mereu atentie maxima!  norocel
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline dragos1969

• Membru important
    « Răspuns #36 : Septembrie 08, 2010, 11:05:43 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Multumesc inca o data, si va asigur ca nici nu ma asteptam la un altfel de tratament din partea voastra, decat la unul sincer, asa cum va si sta bine. Chiar din prezentarea mea pe acest forum la topicul dedicat am tinut sa remarc sinceritatea celor ce posteaza aici. norocel si respect.
    P.S. Imi pare rau ca nu-l cunoasteti pe paznicul nostru de vanatoare, un adevarat profi., si un iubitor al fondului, printre putinii care-si strica motoretele fugarind latzarii, impuscand cainii, zdrobindu-si oasele carand sare, porumb, tescovina, etc., toate pentru a asigura fondului cinegetic conditii cat mai bune. Dar uite ca se mai intampla si din astea  nervuos.

Offline aedob04

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1162
    « Răspuns #37 : Septembrie 09, 2010, 12:46:59 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • @dragos1969, fapta e consumata, chiar si paznicii buni pot lua decizii gresite, data viitoare sunt sigur ca vei cumpata si tu mai atent. Felicitari pt. primul tau mistret!!!
    "Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline lorand

• Membru important
    • Mesaje postate: 69
    « Răspuns #38 : Septembrie 09, 2010, 07:19:26 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Salut dragos1969!

Acum vad ca si aici ai pus. E pacat ca nu am vazut aici mai repede sa vorbim altfel  ca aici altfel atmosfera .  0065

Offline dragos1969

• Membru important
    « Răspuns #39 : Septembrie 10, 2010, 11:25:36 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Salut dragos1969!

Acum vad ca si aici ai pus. E pacat ca nu am vazut aici mai repede sa vorbim altfel  ca aici altfel atmosfera .  0065
    Salut, ai mare dreptate, aici e o cu totul alta atmosfera (nu ma acuza nimeni ca vreau sa-mi umplu frigiderul cu carne  114), insa dupa cum am mentionat si pe celalt forum, inca din inceputul postarii, am precizat ca am mai prezentat situatia si pe alte forumuri, in aceeasi termeni si cu aceleasi argumente, la fel de sincer . Mai mult, iti inteleg si ingrijorarea, indreptatita de altfel, fata de astfel de intamplari nefericite, dar nu mai pot da timpul inapoi, oricat as vrea. Nu vreau sa fac nici o comparatie cu alte cazuri, insa in situatia povestita nu aveam nici o alta optiune la dispozitie, sau cel putin eu nu am vazut nici una la acel moment. Pe langa emotia traita, recunosc ca ma stresa si ideea unei ratari sau mai rau a ranirii mistretului. Mai bine zis frica de rusinea unei ratari. Nu e o scuza, dar cred ca fiecare a trait asa ceva la inceput, si ma refer aici la vanatul mare, nu la gugu sau prepelite. Am spus ca din mistret s-a vazut numai "cocoasa", insa in sensul ca s-a vazut clar ca e MISTRET si nu altceva, cum s-a afirmat pe celalt forum (eventual vreu taran in patru labe cu sacul de porumb in gura). La lumina aceea, nici daca o rugam sa stea pe loc nu-i vedeam tatele si in plus era singura-singurica. Ma rog, asta e, nu mai comentez nimic pe acest subiect si nici nu port ranchiuna nimanui, indiferent de opiniile exprimate.
    Te salut si sper ca pe viitor sa prezint o reusita cu ceva trofeu demn de expus .
    P.S. Umbla pe fondul nostru (observat nu numai de localnici, dar si de mai multi vanatori) un solitar, supranumit Bunicul (are ceva ani de cand toti il pandesc pe perioada de sezon) apreciat la cel putin 270 kg. Stand la panda, va dati seama ca numai pe Bunicul il aveam in fata ochilor. Cine stie, poate data viitoare 0001

Offline lorand

• Membru important
    • Mesaje postate: 69
    « Răspuns #40 : Septembrie 10, 2010, 06:02:44 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Un lucru e sigur....stii acuma cateva lucruri la ce trebuie sa atent. Sa stii ca a meriat discursurile si aici si pe celalat forum.  333

Asteptam pozele cu mistretul misterios!!!!!

Lorand

Offline dragos1969

• Membru important
    « Răspuns #41 : Septembrie 10, 2010, 10:43:59 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Un lucru e sigur....stii acuma cateva lucruri la ce trebuie sa atent. Sa stii ca a meriat discursurile si aici si pe celalat forum.  333

Asteptam pozele cu mistretul misterios!!!!!

Lorand
     norocel
    P.S. Povestea cu Bunicul chiar nu e vanatoreasca, e pe bune.

Offline cross67

• Membru important
    • Mesaje postate: 225
    « Răspuns #42 : Septembrie 13, 2010, 08:56:26 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • mi-a zimbit Diana...,
    nu este pe lume placere mai mare.....

Offline ntarnea

• Membru important
    • Mesaje postate: 10
    « Răspuns #43 : Septembrie 13, 2010, 11:14:56 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • mi-a zimbit Diana...,

Felicitari Nicu  bravooooo
    Mannlicher-Schoenauer M1903 6,5x54
    Brno ZKK600 8x57
    Suhl 16/16
    Suhl 7x57/16
    Vostok 22lr

Offline cosmin p

• Membru important
    • Mesaje postate: 175
    « Răspuns #44 : Septembrie 13, 2010, 03:26:59 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Bravo ! norocel
    Da si tu mai multe detalii daca se poate. Vad ca a fost lovit in zona capului, insa nu se observa exact din pricina cainelui intrat in poza....

Facebook Comments