Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: 6,5x55  (Citit de 4824 ori)

0 Membri şi 2 Vizitatori vizualizează acest subiect.

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2357
  • كافر
Re: 6,5x55
« Răspuns #15 : Aprilie 28, 2015, 09:37:42 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Daca treceti prin Ungaria aveti nevoie de documente daca detineti  sau transportati munitie. Chiar si cu permis de port arma  nu ai voie sa detii doar munitie in calibrele trecute in permis. 

nervuos nervuos nervuos
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #16 : Octombrie 08, 2015, 10:27:44 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Daca treceti prin Ungaria aveti nevoie de documente daca detineti  sau transportati munitie. Chiar si cu permis de port arma  nu ai voie sa detii doar munitie in calibrele trecute in permis.

Care este limita daca exista asa ceva in Ungaria ? Adica care este numarul maxim de cartuse pe care le poti detine ? Strainii au vreo limita ?
    Multumesc
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline s1335db

• Membru important
    • Mesaje postate: 190
    « Răspuns #17 : Octombrie 11, 2015, 06:00:42 p.m. »
  • Publish
  • Publish

• Geco SP este mai performant doar la partea de grupaje unde Plus mai scartaie. Intra-devar, din toate calibrele in care l-am incercat, inclusiv in 6,5x55, merge foarte foarte bine la grupaj, pana spre 300 m dupa care o ia vertiginos la vale. Pentru combatere e OK daca-i inveti un pic balistica sau te limitezi la trage drept pana la 150 m.

Dar macar e pe acolo cum scrie pe cutie? Ma refer mai ales la cadere pana in 400m.

Offline violiv

• Moderator01
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1165
    « Răspuns #18 : Octombrie 13, 2015, 01:39:59 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Cum scrie pe cutie si cum merge in arma ta sunt doua chestii destul de diferite.
    Fara sa-l incerci in poligon n-ai de unde sa stii. La cele mai multe munitii, datele sunt insotite de indicatii de genul "teava de 60 cm" sau chiar 74 cm la 6,5x55. De cele mai multe ori, datele producatorului sunt "ideale" sau sa le spunem optimiste.
    De cand s-au inmutiti turetele cu markeri de distanta si tot mai multi posesori le vor reglate pana la xxxx m, am tot testat. Luate din tabelele munitiei, luate din tabelele lunetelor sau de pe net, datele s-au dovedit in 90% din cazuri optimiste. Aproape mereu la 300 m gloantele poposesc in tinta cu cativa cm sub locul indicat de tabele astfel incat curba trebuie corectata cu 1-2-3 click-uri.

In acelasi timp, mie mi se pare putin stupid sa-i dai unuia arma sa ti-o regeleze sau sa mergi sa ti-o reglezi la 100 si sa pui tureta dupa indicatiile din tabel, chiar si pana la 300 m apoi sa mergi la vanatoare si sa tragi acolo si sa crezi ca va fi sigur cu succes. Ca se mai intampla, a adevarat .... dar nimeni nu se lauda cu ratarile.

In concluzie, sfatul meu este sa incerci si sa tragi de antrenament la distanta asta. La nivel de 300 m, ca-s 275 nu-i mare diferenta dar daca sunt 250 sau 350 m e "ratare sigura".

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #19 : Octombrie 17, 2015, 02:20:49 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • @ Dac

Nu stiu cat e limita dar acum sigur nu m-as lasa prins cu munitie si fara acte in regula cand e plina tara de migranti , teroristi si spioni.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #20 : Octombrie 20, 2015, 10:24:39 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • @ Dac

Nu stiu cat e limita dar acum sigur nu m-as lasa prins cu munitie si fara acte in regula cand e plina tara de migranti , teroristi si spioni.

Multumesc .
    Teoretic ar trebui sa am si arma langa munitie ca sa fiu 100% legal insa voiam sa stiu cat e limita tocmai ca sa nu risc sa fiu in afara legii .

P.S. Am trecut din Austria in Ungaria cu o arma acum o luna si nu au fost probleme, ne-a si oprit politia pentru viteza, le-am aratat documetele armei si nu a fost nici o problema dar asta s-a intamplat in Austria, nu stiu in Ungaria daca era la fel de simplu .
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Facebook Comments