Vanatoare in Romania

Vă rugăm să vă logaţi sau să vă înregistraţi.

Autor Subiect: efectivele de potarniche  (Citit de 5972 ori)

Offline sorin flutur

• Membru important
  • Mesaje postate: 942
Re: efectivele de potarniche
« Răspuns #30 : Noiembrie 02, 2010, 08:22:03 p.m. »
potarnichea prefera spatiile deschise dar cu destula vegetatie sau in apropiere de vegetatie care o poate proteja de pasarile rapitoare...

Offline sorin flutur

• Membru important
  • Mesaje postate: 942
« Răspuns #31 : Februarie 10, 2011, 01:12:07 a.m. »
sezonul de potarniche s-a incheiat...noutati despre efective?

Offline Kristi

• Membru important
  • Mesaje postate: 705
« Răspuns #32 : Februarie 10, 2011, 06:38:06 a.m. »
potarnichea prefera spatiile deschise dar cu destula vegetatie sau in apropiere de vegetatie care o poate proteja de pasarile rapitoare...
O intrebare foarte delicata ...din pacate nici eu nu am reusit sa raspund in primul rand pentru mine ...am intalnit cazuri cand le-am gasit ascunse in vegetatia foarte greu accesibila gen , macesi , ghimpari ...si am gasit familii in camp deschis cuibarite in zapada cu toate ca la cateva zeci de metrii erau sipici de un metru ( teren parasit ) sau la capatul terenului ...aprox 200 de metrii era un canal cu o vegetatie abundenta de ghimpari si macesi ... Dupa ce principii se ascund chiar nu imi pot da seama ...si as fi foarte interesat ...

Offline Marius

• Membru important
  • Mesaje postate: 213
« Răspuns #33 : Februarie 10, 2011, 11:33:40 p.m. »
sezonul de potarniche s-a incheiat...noutati despre efective?
Am vanat sezonul anterior (2009) si ultimul sezon, de cateva ori pe patru fonduri unde am gasit potarnichi, deci pot face o comparatie.
Dupa parerea mea, pe toate cele patru fonduri, am gasit efective mult scazute la inceputul sezonului 2010. Poate ca de vine este iarna grea 2009-2010.
Vazand ca sunt asa putine, le-am mai lasat in pace si m-am axat pe fazan.

Offline Kristi

• Membru important
« Răspuns #34 : Februarie 11, 2011, 07:17:08 a.m. »
Marius , este posibil sa fi fost si din cauza iernii grele , dar din observatiile mele pe trei fonduri am constatat altceva.... In primavara 2010 in urma desele iesiri cu cainii la antrenamente pe cele trei fonduri ...si trebuie sa specific distantele aproximative intre ele , doua sunt la 5,6 km distanta  iar al treilea la aproximativ 20 de km ...am observat foarte multe perechi fara pui in perioada cand ar fi trebuit sa aiba . Pot spune ca la 4( patru ) perechi ridicate , daca avea una pui ...si asta o spun cu indulgenta ca sa nu spun cifre mai mari ...dar a fost o problema care mi-a atras atentia . Care a fost cauza ...nu am reusit s-o elucidez , cu toate ca am supus-o la multe discutii ... Oricum ceva grav ,consider ca s-a intamplat primavara ...si poate una dintre cauze ar fi ploile de primavara ...as fi curios daca a mai sesizat cineva acelasi lucru pe alte fonduri , dar la distante mai mari de cele enumerate de mine...

Offline Kristi

• Membru important
« Răspuns #35 : Septembrie 01, 2012, 04:24:30 p.m. »
Rugaminte mare , daca exista cineva care a populat la noi in tara si mai ales daca stie cineva o crescatorie , tot la noi in tara ...sunt dispus sa populez singur la mine in zona cu aproximativ 100-150 de potarnichii ...depinde si pretul si distanta unde trebuie sa ma deplasez dupa ele . Sunt interesat de orice informatie ! Multumesc anticipat!

Offline Milo

• Moderator
  • Mesaje postate: 1114
« Răspuns #36 : Septembrie 01, 2012, 11:11:20 p.m. »
Fazaneria Pischia - Timis  - 8 eur/bucata

Offline Kristi

• Membru important
« Răspuns #37 : Septembrie 02, 2012, 07:19:24 a.m. »
Multumesc frumos Milo .

Offline Alexandru81

• Membru important
  • Mesaje postate: 1
« Răspuns #38 : Ianuarie 22, 2019, 08:56:22 p.m. »
Salutare,

La noi pe fond avem multe zone de refugiu in care nici cainele nu poate intra, fostele CAP-uri au avut vita de vie pe toate terasale de pe dealuri care dupa 90 au ramas ale nimanui asa ca a crescut vie cu maces si alte buruieni.
Fazanii convietuiesc impreuna cu portanichile fara nici o problema, cel putin pe acest fond.
Am vazut multe familii de potarnichi, le-am si filmat in cateva randuri.
Clar sunt ajutate de teren avand adapost si din toata grupa mea nu am vazut sau auzit nici macar un vanator sa fie interesat de potarnchi.
Se pare ca mistretul, fazanul si iepurele sunt preferatii tuturor.

O zi buna,
Alexandru.

SMF spam blocked by CleanTalk
SMF 2.0.15 | SMF © 2016, Simple Machines
Simple Audio Video Embedder
Simple Audio Video Embedder

ModernDark64 design by BlocWeb