Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Mesaje Recente

Pagini: [1] 2 3 ... 10
1
Lunete / Re: Paralaxa
« Ultimul mesaj de DAC Noiembrie 01, 2017, 10:42:14 p.m. »
Nici una din situatiile amintite de tine.

Paralaxa apare atunci cand imaginea produsa de obiectivul lunetei nu se formeaza in acelasi plan cu reticulul, se poate verifica simplu prin miscarea capului sus-jos sau stanga-dreapta, daca observi ca se misca reticulul in raport cu punctul vizat atunci ai eroare de paralaxa .

Daca in descrierea lunetei scrie ceva legat de paralaxa la 100m inseamna doar ca luneta este conceputa sa aibe zero eroare de paralaxa doar daca observi un obiect aflat la 100 m, pentru orice tinta aflata mai aproape sau departe vei avea eroare de paralaxa.

Chiar si faptul ca unii producatori indica o anumita distanta este ceva cel mult orientativ deoarece paralaxa este dependenta de caracteristicile atmosferei care duc la coeficienti de refractie diferiti ai aerului (presiune, temperatura, umiditatea aerului) .

Pentru distante vanatoresti eroarea este mica nici nu merita sa iti bati capu cu ea, lunetele concepute pentru tarsul la distanta sunt doatate cu reglaj pentru paralaxa si nu mai este o problema eliminarea ei.
2
Lunete / Re: Inele Blaser - calitate
« Ultimul mesaj de DAC Noiembrie 01, 2017, 10:33:12 p.m. »
Un motiv ar fi de exemplu faptul ca Blaser ofera doar inele simple vanatoresti fara inclinare, Tier One de care ai amintit ofera inele cu inclinare care ajuta mult la tirul la distanta.

Apoi...sa te intrebi de ce mai multe firme ofera piese de VW  021  este simplu, sunt multi posesori de VW, piata este suficient de mare incat poate sa suporte diversificarea si concurenta.
3
Lunete / Inele Blaser - calitate
« Ultimul mesaj de s1335db Octombrie 23, 2017, 10:18:06 p.m. »
Am observat ca au aparut mai multe optiuni care inlocuiesc inelele originale Blaser, de exemplu Tier-One si ma intreb de ce. Exista nemultumiri? E adevarat ca cele originale sunt mult mai fine decat cele ale altor producatori care se lauda ca sunt mai bune dar ma gandesc ca totusi Blaser nu ar putea neglija o problema daca ar exista si ar fi facut ceva in sensul asta
4
Lunete / Paralaxa
« Ultimul mesaj de s1335db Octombrie 23, 2017, 09:24:58 p.m. »
Salut,

Paralaxa data in descrierea lunetelor, de exemplu 100m, ce inseamna? Ca pana la distanta asta nu exista fenomenul asta sau de la la ea incolo nu exista? Am gasit date contradictorii si de asta as aprecia daca ma lamuriti.
5
Arme cu tevi ghintuite / Re: Incercare de incarcaturi
« Ultimul mesaj de cristianh Iulie 08, 2017, 08:47:51 a.m. »
Am uitat sa mai adaug inca un glont pe care il voi incerca, acest glont are un BC fantastic
https://rmbullets.com/collections/416/products/416-caliber-450-grain-solid-copper

6
« Ultimul mesaj de cristianh Iulie 08, 2017, 04:55:47 a.m. »
Eu de obicei folosesc gloante Lehigh    https://www.lehighbullets.com/product/416-110-416-match-2/
dar acuma voi incerca gloante de la Cutting Edge astea le voi incerca  https://cuttingedgebullets.com/416-472gr-single-feed-mtac-match-tactical
                                                                                                     https://cuttingedgebullets.com/416-422gr-mtac-match-tactical

Este putin cam greu sa-ti dau o medie din cite gloante lovesc tinta la 3000yds (depinde foarte mult de cum e vremea, daca bate vintul si mai ales in desert este cind bate destul de tare atunci sansele devin aproape imposibile) dar ultima oara cind am fost in desert din 9 gloante am lovit de 3 ori tinta. 
7
Buna ziua! / Re: DAC
« Ultimul mesaj de DAC Iulie 07, 2017, 09:53:55 p.m. »
Cateva imagini din timpul concursului.

8
Buna ziua! / Re: DAC
« Ultimul mesaj de DAC Iulie 07, 2017, 09:21:59 p.m. »
Cu un pic de perseverenta, la a 4-a participare la un concurs LR am reusit sa urc pe podium

9
« Ultimul mesaj de DAC Iulie 07, 2017, 09:19:04 p.m. »
Cristian ce glont folosesti?

Imi poti spune in medie de cam cate focuri ai nevoie sa lovesti tinta la 3000 yarzi si peste.
Multumesc
10
Arme cu tevi ghintuite / Incercare de incarcaturi
« Ultimul mesaj de cristianh Iulie 06, 2017, 05:34:39 a.m. »
Am facut niste incarcaturi noi la 416 si am iesit sa le incerc. Cu incarcatura noua am 3140 f/s comparat de 3060 f/s. Am avut rezultate destul de bine la 3000yds cu vechea incarcatura dar vorbind cu niste colegi vom incerca 3500yds si 3800yds asa ca a trebuit sa-mi schimb incarcatura si voi vedea cum se va comporta.
si un video

cristianh
Pagini: [1] 2 3 ... 10