Bine ai venit, Vizitator. Te rugăm să te autentifici sau sa iti creezi un cont.

Logați-vă cu numele de utilizator, parola și durata sesiunii de logare

Autor Subiect: Vanatoare la viezure  (Citit de 16498 ori)

0 Membri şi 1 Vizitator vizualizează acest subiect.

Offline eltorro

• Membru important
  • Mesaje postate: 2357
  • كافر
Re: Vanatoare la viezure
« Răspuns #45 : Octombrie 24, 2012, 12:36:08 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Foart bine prezentata emisiunea.  E insa imposibil sa ajungi la o intelegere cu irationalul.
    Pricepere trebuie la culesul ciupercilor ...... la vanatoare si pescuit trebuie noroc!  -Victor

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 1162
    « Răspuns #46 : Octombrie 26, 2012, 01:09:23 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Bun reportaj!!! Necaieri nu spune sa omori in orice fel si chip viezurele fiindca raspandeste boli, necaieri nu zice sa il omori sa-ti protejezi gospodaria, dar spune in mod foarte civilizat si educativ sa gospodaresti vanatul, sa lasi oamenii locurilor care cunosc  situatia - sa il vaneze!! No emisiunea asta prezentata de cei de culoare verde inchis oare cum ar arata??? Dar oare dupa ce a avut copilul lor un accident mortal din cauza viezurilor suprapopulati ar avea "fata" sa recunoasca tot asa de tare si pasionant ca sunt prea multi?? .... iar Brian May, mare p..a  suicide(!), dupa ce supararea se complica cu astea??? Probabil daca is se spunea ca drosophila melanogaster e in pericol pe Terra din cauza apei (care prezinta 66%hidrogen) ce o izgoneste ar fi pledat si pt. draga de ea!!!!
    "Oriunde e bine, dar la vanatoare e cel mai bine."

Offline DAC

• Membru important
    • Mesaje postate: 1128
    « Răspuns #47 : August 06, 2013, 10:09:02 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Anul asta vreau sa ies in cautarea primului meu viezure, ce imi recomandati ghintuita (am doar .308 win nimic mai mic) sau lisa?
    Precizez ca vreau sa-l vanaez pentru untura si daca nu pute prea rau si ma tine sa-l fac poate iese si un trofeu frumos .
    Untura se obtine ca si la porc?
    Cand considerati ca ar fi mai OK sa ies adica cam in ce luna August? Septembrie? Octombrie Noiembrie ? mai tarziu de Noiembrie nu intentionez .

Multumesc

norocel
    In viata lucrurile importante nu sunt "lucrurile" .
    It's better to be hated for who you are than loved for who you are not......

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #48 : August 06, 2013, 10:29:08 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • DAC, eu as iesi in noiembrie pt. blana si untura. As iesi cu sanse mai mari in octombrie pana cand porumbul sta pe picioare. Pot sa ies si acum ca e legal si umbla seara tarziu dupa fructe, porumb, hoituri .... alege!

Offline 8x57

• Membru important
    • Mesaje postate: 1418
    « Răspuns #49 : August 06, 2013, 11:09:23 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Viezurele isi c-am mentine traseele . Asa ca da il pandesti pe unde umbla se poate vana si cu lisa.
    înainte de a scrie un cuvânt
    îmi găsesc totdeauna timp
    să stau de vorbă cu el
    (Louis Savary)

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #50 : Noiembrie 24, 2013, 08:40:11 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Bursuc de noiembre :

Dibuit
    Lisa de 12
    Distanta de tragere 1.5 m
    Lovitura la gat , cazut in foc.
    Totul s-a intamplat foarte repede , practic am dat nas in nas cu el intr-o zona cu papuris si iarba pana la umeri , la examinarea de dupa am constata ca avea o rana infectata, purulenta pe spate de vreo 5 cm diametru si...un canin lipsa .

Incep sa simpatizez foarte mult aceasta specie ..probabil sa nu mai vanez altul in viitor,

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #51 : Noiembrie 25, 2013, 01:45:53 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Ce faci cu el? Pune si poze, de fiert am fiert deja trofeu de viezure, dar untura niciodata. La ce se foloseste?
     norocel

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #52 : Noiembrie 25, 2013, 09:26:50 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Am preparat si trofeul si untura , revin cu poze cand ajung acasa .

Untura se spune ca este buna pentru tratarea afectiunilor gastrice si ale plamanilor , se face o cura cu untura , ceva similar cu untura de peste , zilnic 2-3 lingurite de untura (care este de fapt un ulei, o untura foarte fina) timp de 3 saptamani, am mai auzit ca are efecte foarte bune la tratarea hemoroizilor , de data asta este folosita local .

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #53 : Noiembrie 25, 2013, 01:56:55 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Mda, astea le-am auzit si eu. In Canada foloseam untura de nurca pt bocanci, ii face super impermeabili, dar de baut untura de orice animalut de pe acolo nu imi aduc aminte sa se bea.
    Vio tu ce stii de untura de viezure?

Offline claudiu

• Moderator
    • Membru important
    • Mesaje postate: 3389
    « Răspuns #54 : Noiembrie 26, 2013, 11:22:04 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Incep sa simpatizez foarte mult aceasta specie ..probabil sa nu mai vanez altul in viitor,

Sentimente noi?  0001 norocel
    "Pasiunea vanatului...ne vine de departe si de demult - asa de departe si de demult incat, cugetand, simt un aspru fior..." Mihail Sadoveanu

Offline DAC

• Membru important
    « Răspuns #55 : Noiembrie 29, 2013, 11:02:28 a.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Sentimente noi?  0001 norocel

Oarecum.
    Voiam sa vanez un viezure pentru untura , stiti ca la mine oase, coarne, trofeu nu prea contreaza , daca are bine daca nu iarasi bine insa avand in vedere cantitatea mica de grasime prezenta la exemplarul vanat de mine nu cred ca imi pot justifica actiunea , nu merita sa moara pentru atat .

Cand am chef de bursuc mai bine merg sa-i fac o poza sau ii caut vecinele , 2-3 vulpi si e mai cu folos .
    Am fost insa impresionat de anatomia viezurelui , pachet de muschi si o piele greu de strapuns/taiat .

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #56 : Decembrie 04, 2013, 10:26:16 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Dac, vanam bursucul fiindca avem sezon la el, fiindca vrei mai multe oua de fazan, puiuti de iepure, pasarele cantatoare sau chiar iezi pe fond!! Daca vrei untura taie porc!!  0444 333 glumesc! Blana de iarna e buna de preparat, craniul de fiert ... si este cine papa tocanita de viezure! Eu nu am mancat inca, poate odata ... dupa multa palinca! norocel

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #57 : Iulie 03, 2015, 11:44:06 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Am asteptat mistretii dar a venit El:

Offline DAC

• Membru important

Offline aedob04

• Moderator
    • Membru important
    « Răspuns #59 : Iulie 08, 2015, 09:18:32 p.m. »
  • Publish
  • Publish
  • Citit!
    Sincer, ... Ca sa intru in discutii critice cu cei din bibliografia cartii de mai sus, ar trebui sa am si eu datele mele culese de mine sau macar din surse precise. Eu stiu ca pana sa fiu in stare sa deosebesc zgomotele unui viezure in lanul de porumb mi a trebuit ceva timp! Apoi am vazut ce "stie" cu stiuletii domnul bursuc, l am vazut mancand fazan, prinzand si puiut de iepure, ... Nu contest datele de mai sus, dar fiecare ne scriem cartile din experientele si convingerile proprii!  norocel

Facebook Comments